Jednym z zadań pracowników współczesnych agencji detektywistycznych jest niesienie kompleksowej pomocy w sprawach karnych. Mimo że w prowadzeniu czynności dotyczących spraw tego typu detektywi mają zawężone pole działania w porównaniu z organami ścigania, to w wielu przypadkach ich pomoc okazuje się niezbędna. W jakich sytuacjach warto zgłosić się do biura detektywistycznego? Podpowiadamy w dalszej części artykułu.

Czym są sprawy karne?

Sprawy karne to wszystkie toczące się postępowania dotyczące prawa karnego, będącego zbiorem przepisów definiującym czym są czyny zabronione oraz wskazującym konsekwencje popełnienia tych czynów przez obywateli. Do spraw karnych zaliczają się postępowania dotyczące spraw kryminalnych (morderstw, pobić, rozbojów, porwań, szantaży), a także przestępstw drogowych czy gospodarczych.

Każda sprawa karna dzieli się na kilka etapów. Pierwszym z nich jest postępowanie przygotowawcze, czyli zbieranie i utrwalanie dowodów przez organy ścigania. Postępowanie przygotowawcze może zostać wszczęte „w sprawie” lub wobec konkretnej osoby. Żeby postępowanie mogło być toczone przeciwko komuś, policja albo prokuratura musi znaleźć podejrzanego o popełnienie konkretnego czynu zabronionego.

W kolejnej fazie sprawy karnej wszczynane jest postępowanie przed sądem. Na tym etapie z zebranymi przez organy ścigania dowodami zapoznaje się sąd. Na sali sądowej podejrzanemu przedstawiany jest przygotowany przez prokuraturę akt oskarżenia i od tego momentu staje się on oskarżonym. Po zbadaniu dostępnych dowodów, w tym przesłuchaniu świadków zdarzenia, sąd wydaje wyrok uznający winę oskarżonego lub uniewinniający go od stawianych zarzutów.

Kto może zgłosić się po pomoc do firmy detektywistycznej?

Po pomoc do agencji detektywistycznej może zgłosić się każda osoba w jakiś sposób zaangażowana w daną sprawę karną.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy detektywistycznej Lampart, która jest największą agencją detektywistyczną w Polsce: Może być to zarówno podejrzany o popełnienie przestępstwa, jak i pokrzywdzony działający obok prokuratora jako oskarżyciel posiłkowy. Detektywi pomagają również rodzinom podejrzanych i ofiar. Są dla nich wsparciem na każdym etapie prowadzonego postępowania. Warto pamiętać jednak, aby decyzję o współpracy z biurem detektywistycznym podjąć niezwłocznie po zaistnieniu sytuacji wiążącej się ze sprawą karną. W takim przypadku szanse na pozytywne rozwiązanie konkretnego problemu osoby zaangażowanej znacząco wzrastają.

Na co może pozwolić sobie detektyw pomagający w sprawie karnej?

Decydując się na współpracę z agencją detektywistyczną, trzeba pamiętać, że jej pracownicy nie są prywatnymi policjantami, mającymi takie same uprawnienia jak organy ścigania. Detektywi nie mają dostępu do baz danych, metod oraz narzędzi używanych przez policjantów. Nie oznacza to jednak, że zatrudnienie detektywa nie przynosi żadnych korzyści.

Poza mentalnym wsparciem oraz pomocą w kontaktach z policją i prokuraturą, pracownicy biura detektywistycznego zajmują się zbieraniem informacji i materiałów świadczących na korzyść klienta. Dzięki zdobytym przez lata obecności na rynku kontaktom oraz używaniu nowoczesnych technik detektywistycznych mają dostęp do informacji, do których policja nie potrafi dotrzeć. Detektywi w każdej sytuacji są w pełni zaangażowani i skupieni na zleconej sprawie. Zawsze chętnie współpracują również z organami ścigania, będąc do ich dyspozycji na dowolnym etapie trwającego postępowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj