Maltańczyk to niezwykle wdzięczna rasa psa – nie tylko ze względów estetycznych, ale także z powodu przyjaznego usposobienia. Nie dziwi zatem fakt, że jest to rasa bardzo popularna. Niemniej jednak niekiedy bywa wymagająca. Maltańczyki nie są wprawdzie chorowitymi psami, lecz często zmagają się z alergią. Jakie objawy powinny zaniepokoić właściciela oraz jak radzić sobie ze zdiagnozowaną u pupila alergią? Odpowiemy w poniższym artykule.

  1. Objawy alergii u maltańczyka
  2. Jak okiełznać alergię u maltańczyka?
  3. Czy można karmić maltańczyka domowym jedzeniem?

Objawy alergii u maltańczyka

Podstawowymi objawami występującej u czworonoga alergii są wszelkiego rodzaju stany zapalne – najczęściej w obrębie skóry. Powoduje to świąd, więc pies zaczyna intensywnie się drapać i wylizywać. W skrajnych przypadkach może powodować u siebie nawet rany, wygryzając swędzące fragmenty skóry. Świądowi może towarzyszyć także rumień, krostki lub ropne grudki. U psiaka może wystąpić także nawracające zapalenie ucha (zwierzę odczuwa wówczas świąd i ból, wnętrze ucha jest zaczerwienione i wydobywa się z niego przykry zapach, czasem wraz z wydzieliną ropną). Z reguły nie da się przeoczyć u pupila tego typu objawów. Jeżeli zatem coś cię zaniepokoi – udaj się ze zwierzęciem do weterynarza w celu postawienia diagnozy. Musisz jednak wiedzieć, że dokuczliwe objawy nie ustąpią z dnia na dzień – z reguły wyciszają się dopiero po około 6-8 tygodniach. Na szczęście maltańczyk ze zdiagnozowaną alergią może zupełnie normalnie funkcjonować. Wystarczy tylko zadbać o właściwą pielęgnację i żywienie – podstawą jest odpowiednia karma dla maltańczyka.

Jak okiełznać alergię u maltańczyka?

To, że u psiaka zdiagnozowano alergię (bądź nietolerancję pokarmową) nie oznacza, że musi on cierpieć. Właściwą pielęgnacją i dietą można sprawić, że pupil będzie w optymalnej kondycji, a przykre objawy alergiczne ulegną wyciszeniu. Jeżeli chodzi o pielęgnację skóry i włosów maltańczyka – wybieraj przeznaczone dla tej konkretnej rasy kosmetyki (z reguły wystarczy szampon oraz odżywka do włosów o jak najprostszym składzie). W poważniejszych przypadkach weterynarz zapisze psiakowi preparaty lecznicze na swędzącą skórę. Nie mniej ważnym aspektem dbania o psa-alergika jest odpowiednia dieta, a więc karma dla psa i przysmaki dla psa. Warto wiedzieć, że do najczęstszych alergenów zalicza się mięso z kurczaka, wołowina, jagnięcina, ale także nabiał i jaja. Należy zatem sięgać po karmy hipoalergiczne, przeznaczone dla tej konkretnej rasy, które uwzględniają zapotrzebowanie psa na wszelkie niezbędne składniki odżywcze przy jednoczesnym wyeliminowaniu popularnych alergenów. Karma dla psa jest produktem, na którym nie warto oszczędzać. Dobrze dobrana pozwala bowiem utrzymać zwierzę w dobrej kondycji i uniknąć kolejnych, kosztownych wizyt u weterynarza.

Czy można karmić maltańczyka domowym jedzeniem?

Niektórzy właściciele sądzą, że w przypadku alergii najlepiej będzie samodzielnie zająć się komponowaniem psiej diety. Niestety nie jest to dobry pomysł. Maltańczyk jest bowiem dość wymagającą rasą, jeżeli chodzi o podaż składników odżywczych. Posiłek dla maltańczyka powinien być odpowiednio zbilansowany i w przypadku alergii pozbawiony alergenów, co jest niezwykle trudne do osiągnięcia w warunkach domowych. Bardzo ciężko jest stosować urozmaiconą dietę, przygotowując posiłki dla psa samodzielnie. Pochłania to także dużo czasu. Nie warto narażać zdrowia zwierzęcia, kiedy na wyciągnięcie ręki dostępne są dobrej jakości, hipoalergiczne karmy dla psa. „Ludzkie” jedzenie, z jakiego zwykle skomponowany jest taki domowy posiłek, najczęściej nie służy maltańczykom, czy wręcz przyczynia się do pogorszenia stanu ich zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj