Choćby najlepszy system audio nie będzie funkcjonował bez kabli połączeniowych. Istotne jest także, aby były one dostosowane do systemu – nieodpowiednio wybrany kabel nie pozwala narzędziom na pokazanie całości ich możliwości.

Czy przewody głośnikowe mają znaczenie?

Wielu spośród nas wie nie od dzisiaj, jak niespotykane relacje z przewodami mają amatorzy odpowiedniej muzyki oraz brzmienia, tworzący swoje systemy domowego hi-fi, w skład których wchodzą nierzadko odtwarzacze CD, wzmacniacze, gramofony, amplitunery i kolumny. Młodzi słuchacze wybierają zwykle najtańsze oraz najprostsze kable głośnikowe, podczas kiedy audiofile poświęcają na nie wielką fortunę, gwarantując przy tymże, iż słyszą zdecydowanie każdą wydaną złotówkę. Obie postawy to niewątpliwie ekstrema, jakich nie należałoby powtarzać. Jeśli wybieramy przewody, to należałoby też przy tymże zdecydować się na podstawki pod kolumny.

Jaki typ miedzi w kablach głośnikowych?

Pragnąc uzyskać doskonałą jakość dźwięku, obowiązkowo należy dobrać ethernet kabel z odpowiedniej gatunkowo miedzi. Czystość miedzi na poziomie stuprocentowym umożliwia najdoskonalsze prowadzenie prądu elektrycznego, natomiast co za tymże idzie największą klasę dźwięku. W celu zmniejszenia wydatków produkcji stworzono natomiast opcję dla przewodów głośnikowych miedzianych (określanych jako CU) oraz rozpoczęto oferować klientom aluminiowy przewód przykryty delikatną powłoką miedzi. Przewody te oznakowane są literami CCA. Przy sprzęcie mniejszej klasy nie ma to większego znaczenia.

Rezystancja natomiast skuteczność

Rezystancja może mieć wpływ na skuteczność głośnika, jeżeli jej wartość stanowi więcej aniżeli 5% impedancji głośnika. Tu znaczenie może mieć długość przewodu i pole jego zakresie poprzecznego. Krótsze kable mają mniejszy opór, natomiast więc najlepiej jest odnaleźć sposób na zastosowanie kabla o jak najmniejszej długości, jednak w taki sposób, aby głośniki było odpowiednio umieszczone. Z kolei im większy jest przewód czy im mniejszy jest wybór przewodu, tymże niższa jest także rezystancja. Natomiast więc na opór oddziałuje impedancja głośnika, natomiast również długość oraz grubość jaką mają kable głośnikowe.

Długość przewodów głośnikowych

Tu jest reguła – im krótszy, tymże lepszy. W końcu przewód ma własną odporność, natomiast przechodzący poprzez niego sygnał wraz z odległością będzie słabł. Jeżeli już wybraliśmy dobrze odpowiedni produkt przewodu (miedź czy srebro), to należałoby dobrze odmierzyć niezbędną nam ilość. Nie znaczy to natomiast, iż przewody mają być wyciągnięte jak struny. Parę zapasowych centymetrów przewodu głośnikowego nie wpłynie na sygnał, ale kilka metrów zwiniętych za szafą już tak. Przy długich przewodach należałoby rozważyć o większej średnicy. Nie należy przy tymże przewyższać długości 15 metrów na kanał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj