Czarna lista dłużników — kto może na nią trafić?

Czarne listy dłużników to rejestry prowadzone przez Biura Informacji Gospodarczej. Gromadząc negatywne informacje gospodarcze na temat konsumentów i przedsiębiorstw, pozwalają zweryfikować ich wiarygodność płatniczą. Kto może trafić na czarną listę? Jakie są konsekwencje wpisu i czy można go usunąć? Podpowiadamy.

Pandemia COVID-19 zmotywowała firmy do… większej troski o finanse. Polscy przedsiębiorcy coraz częściej zabiegają o terminową płatność, sprzedają na przedpłaty oraz starają się szybciej robić przelewy. Po to, aby nie narażać swoich kontrahentów na zatory płatnicze. Wg danych udostępnionych przez BIG InfoMonitor w I kwartale 2020 roku

udział mikro, małych i średnich przedsiębiorców wyczekujących na liczne płatności przez ponad dwa miesiące wynosił 40 proc. W drugim staniał natomiast do niespotykanego od lat poziomu 35 proc. To jednak nie wszystko. Efektem pandemii stało się także coraz powszechniejsze stosowanie metody ograniczonego zaufania. Jak wskazuje BIG InfoMonitor, na pytanie: „Czy pandemia wpłynęła na postępowanie firm wobec opóźnień o ponad 60 dni”, 13,8% przedsiębiorców zadeklarowało, że dokładniej sprawdzają partnerów biznesowych. 11,2% natychmiast reagują też na opóźnienia, a 5,70% wprowadziło przedpłaty.

Współpraca z BIG skuteczna motywacja do terminowych płatności

Skutecznym sposobem na zmotywowanie kontrahentów do wykonywania terminowych płatności może być także nawiązanie współpracy z Biurem Informacji Gospodarczej. Takie instytucje przyjmuje, przechowuje i udostępniają informacje gospodarcze o zaległym zadłużeniu osób i firm oraz prowadzą rejestry dłużników, zwane potocznie czarnymi listami.

Czym są czarne listy dłużników?

Czarne listy dłużników gromadzą negatywne informacje gospodarcze na temat konsumentów i przedsiębiorstw: informacje o niespłaconym zobowiązaniu finansowym, którego termin wymagalności (przeterminowanie) wynosi co najmniej 30 dni oraz o danych wierzyciela i dłużnika.

Kto może trafić na czarną listę?

Na czarną listę może trafić zarówno przedsiębiorca, jak i konsument. Przyczyną wpisu może być zadłużenie w stosunku do banku, firmy pożyczkowej, leasingodawcy, ubezpieczyciela, dostawcy usług telekomunikacyjnych czy partnera biznesowego.

Aby wierzyciel mógł wpisać dane przedsiębiorcy do rejestru, konieczne jest spełnienie kilku warunków.

  • Podstawą dokonania wpisu powinien być dług potwierdzony tytułem wykonawczym lub określonym stosunkiem prawnym pomiędzy wierzycielem i dłużnikiem. Może to być np. umowa lub faktura.
  • Od momentu wymagalności (przeterminowania) płatności powinno upłynąć co najmniej 30 dni.
  • Kwota długu (należności wraz z ewentualnymi odsetkami) nie może być niższa niż 200 zł w przypadku konsumentów i 500 zł w przypadku przedsiębiorców.
  • 30 dni przed planowanym wpisem wierzyciel powinien wysłać dłużnikowi (lub dostarczyć osobiście) wezwanie do zapłaty wraz z informacją o zamiarze dokonania wpisu.

Info: jeśli dług został potwierdzony tytułem wykonawczym, dokonanie wpisu jest możliwe bez względu na kwotę i termin wymagalności. W takich okolicznościach wierzyciel może wpisać dane dłużnika na listę już po 14 dniach od wysłania wezwania do zapłaty.

Konsekwencje wpisu do rejestru dłużników

Weryfikacja danych potencjalnego klienta w bazach BIG to jeden z najpopularniejszych sposobów sprawdzania rzetelności płatniczej. Regularnie korzystają z niego banki, pozabankowe instytucje finansowe, leasingodawcy, ubezpieczyciele, operatorzy telefonii komórkowej i dostawcy internetu. Do rejestru coraz częściej zaglądają także przedsiębiorcy, planujący nawiązanie współpracy z nowym kontrahentem.

Jeśli Twoje dane znajdą się na liście:

  • znacząco zmniejszysz (a nawet przekreślisz) swoje szanse na kredyt;
  • możesz mieć problemy z uzyskaniem leasingu, a nawet abonamentu telefonicznego;
  • pogorszysz wiarygodność w oczach potencjalnego partnera biznesowego. A to może skutkować niekorzystnymi dla Ciebie zapisami umowy lub całkowitą rezygnacją ze współpracy.

Czy można usunąć swoje dane z rejestru?

BIG może usunąć z rejestru dane dłużnika jedynie na wniosek wierzyciela. Najlepszym sposobem na pozbycie się kłopotliwego wpisu jest więc spłata zadłużenia. Jeśli uregulujesz dług, wierzyciel będzie miał 14 dni, aby poinformować o tym BIG. Dane znikną z rejestru, a Ty odzyskasz wiarygodność w oczach banków, leasingodawców i instytucji finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj