O coraz większych brakach personalnych w przychodniach czy szpitalach, zarówno tych państwowych jak i prywatnych, słyszymy od dawna. Ciężka i bardzo odpowiedzialna praca, nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w wynagrodzeniu Czego szukają lekarze, a czego poszukujący ich pracodawcy? Sprawdziliśmy na serwisach ogłoszeniowych dostępnych w internecie.

Lekarz szuka pracy

Ogłoszeń lekarzy poszukujących pracy jest znacznie mniej, niż ofert zatrudnienia. Wynika to nie tylko z faktu, że na rynku medycznym brakuje pracowników. Lekarze niechętnie zamieszczają w internecie takie ogłoszenia, a jak już robią to kompletnie anonimowo. Nie chcą, żeby dowiedział się o tym ich pracodawca lub żeby takie informacje za bardzo rozeszły się w środowisku lekarskim. W swoich ogłoszeniach lekarze zwykle podają interesującą ich formę zatrudnienia – najczęściej jest to umowa o pracę. Lekarze szukający zatrudnienia podają także interesujące ich stawki za godzinę (od 130 do 200 zł), miejsce pracy (wybrane miasto lub województwa), deklarują znajomość języków obcych, a także biegłość w zakresie usług e-medycyny, tj. e-receptach i e-zwolnieniach. Ogłoszenia, które odnaleźliśmy w internecie pochodziły od lekarzy specjalistów z wieloletnim stażem i młodszych po niedawno ukończonej specjalizacji.

Zdaniem specjalistów badających rynek pracy, powodem dla którego lekarze szukają nowej placówki, są lepsze zarobki ale też kwestia odpowiedniej atmosfery w pracy, między personelem, jak również sposób zarządzania jednostką.

Praca szuka lekarza

W ogłoszeniach, w których poszukiwani są lekarze do pracy, można zauważyć dwa podstawowe trendy: albo pracownika szuka szpital w Polsce, albo za granicą i nie trudno zgadnąć, które oferty na pierwszy rzut oka wyglądają bardziej atrakcyjnie. Być może dlatego polskie placówki coraz częściej kierują swoje ogłoszenia do lekarzy z Ukrainy, oferując pomoc w nostryfikacji dyplomu.

Polskich lekarzy poszukuje chyba cała Europa. Na przykład pracodawca z Francji szuka w Polsce onkologów, oferując wypłatę w wysokości nawet 10.000 euro brutto. Od kandydatów oprócz wykształcenia i doświadczenia, wymagana jest podstawowa znajomość języka francuskiego lub zadeklarowanie gotowości do intensywnej nauki, oczywiście na bezpłatnym kursie. Włosi poszukują chirurgów, pulmonologów, anestezjologów, fizjoterapeutów, ortopedów i geriatrów do placówek na terenie całego kraju. Pensja w euro, zakwaterowanie na koszt firmy i bezpłatny kurs języka. Jeszcze dalej idzie pracodawca z Niemiec, który zaprasza do pracy psychiatrów i psychoterapeutów dziecięcych. Wśród oczekiwań jest szybka decyzja o podjęciu pracy, wysokie kompetencje społeczne, umiejętność pracy w zespole, uprzejmość, zaangażowanie. W zamian m.in. „wysoki standard życia” i „wspaniałe połączenie wielkomiejskiej dynamiki ze spokojem natury”. Poszukiwana jest nawet osoba na stanowisko ordynatora.

Wbrew pozorom nie każdy lekarz chce podjąć pracę za granicą, sprawdźmy więc jak w internecie wyglądają oferty polskich placówek. Na przykład w Warszawie poszukiwany jest lekarz onkolog kliniczny, który zainteresowany jest dalszym rozwojem naukowym w dziedzinie onkologii jak i uczestniczeniem w badaniach klinicznych. W pomorskim zatrudniony już od kwietnia medyk, otrzyma pensję 6,5 tys. zł, w mazowieckim od 3,5 tys. zł. Jak widać rozbieżności w podanym wynagrodzeniu są spore. Szpitale czy przychodnie nawet w tym samym województwie, lekarzom tej samej specjalizacji i o podobnym doświadczeniu, oferują zupełnie inne zarobki, warto więc wszystko dokładnie sprawdzić i uzgodnić.

Gdzie szukać?

Oferty pracy dla lekarzy i nie tylko możesz znaleźć w serwisie Pokato.pl. Jest to bardzo rozbudowany, a zarazem intuicyjny i przyjazny w obsłudze portal, warto więc właśnie tam skierować się w poszukiwaniu pracy lub pracownika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj