Każdy w swoim ogrodzie chciałby mieć takie rośliny, które są zarówno piękne i mało wymagające. Daleko nie trzeba szukać, żeby na takie natrafić. Rozchodniki, bo to o nich będziemy dzisiaj mówić, to rośliny, które są niezwykle odporne na szkodniki, choroby, jak również owady. Aby pięknie rosły w ogrodzie, warto odpowiednio o nie dbać. Sprawdźmy jak.

Rośliny o małych wymaganiach

Rozchodniki, czy też rozchodnikowce, to przedstawiciele bardzo licznego gatunku. Bez trudów możemy spotkać się z rozrastającymi się na boki, niskimi odmianami, jak również z wysokimi i okazałymi odmianami o interesującym pokroju. Niektóre z rozchodników mogą osiągać kilkadziesiąt centymetrów wysokości – tworząc kępy o okazałych kwiatostanach.

O rozchodnikach mówi się też jak o sukulentach. Z racji tego, że gromadzą w swoich liściach i łodygach wodę, nie trzeba aż tak przykładać się do ich regularnego podlewania. Co ciekawe, niektóre odmiany tych tej rośliny wykształciły u siebie umiejętność zabezpieczania liści przed parowaniem wody, poprzez woskowaty niebieskawy nalot. Oznacza to, że nie straszna im nawet przejściowa susza.

Jedną z najpopularniejszych odmian rozchodnika, jest rozchodnik okazały. Występuje on naturalnie w Japonii, Chinach i Korei, jednak dobrze czuje się również w naszym polskim klimacie. Zarówno rozchodnik okazały, jak i inne odmiany z tego gatunku, są do siebie podobne. Nie są wymagające, dlatego można je uprawiać niemal w każdym typie gleby. Co więcej, różnorodność odmian pozwala również na tworzenie mieszanych odmian. Z tego względu rozchodniki mogą być niekiedy określane ogólnie, jako „ogrodowe”.

Gdzie i jak sadzić rozchodniki?

Niskie, jednak zbliżone wymagania rozchodników pozwalają na umieszczanie ich niemal w każdych warunkach. Warunek jest jeden – dobrze i odpowiednio nasłonecznione miejsce/stanowisko. Sukulenty te co prawda znoszą cień, jednak gdy są na niego nadmiernie narażone, mogą częściej chorować i słabiej kwitnąć.

Jeżeli chodzi o wymagania dla samej gleby, to powinna być ona przede wszystkim dobrze przepuszczalna. Rozchodniki nie lubią bowiem zastojów wodnych, nie tolerują również ziemi piaszczystej i żwirowej. Dobrze czują się natomiast w ogrodach skalnych, a także na zielonych dachach. Z racji tego, że omawiane rośliny gromadzą wodę w swoich liściach i łodygach, nie stanie im się krzywda nawet na wyjałowionych stanowiskach. Z drugiej strony, w przypadku, gdy gleba jest zbyt żyzna, mogą się uciążliwie rozkładać na boki.

Jeżeli nie mamy czasu na regularne nawożenie i podlewanie, wcale nie musimy martwić się o te rośliny, ponieważ nie wymagają one takich zabiegów. Inna kwestia, jeżeli chodzi o przycinanie. Te najlepiej wykonać wiosną, aby pozbyć się zeschniętych elementów rośliny (pędów).

Z czym najlepiej komponują się rozchodniki?

Rozchodniki to świetne rośliny do ogrodu, na taras, balkon, skalniak i inne tego typu miejsca. Miejsce, jakie im wybierzemy, jest jednak uzależnione od odmiany i gatunku. Komponują się one świetnie niemal z każdą inną rośliną, szczególnie z jeżówkami i astrami. Dzięki temu możemy tworzyć efektowne rabaty kwiatowe, które z pewnością zachwycą niejednego gapia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj