Transport i spedycja są strategicznymi gałęziami gospodarki. Od ich sprawności i poziomu rozwoju zależy sukces innych dziedzin gospodarki. Umożliwiają przewóz towarów w skali całego świata i pozwalają na dostęp do surowców oraz produktów przemysłowych i rolniczych. Zarządzanie przewozem towarów w tak dużej skali wymaga skomplikowanych procedur, formalności oraz czynności. Warto więc dowiedzieć się, czym się różnią spedycja od transportu.

„Prężnie działające przedsiębiorstwa transportowo-spedycyjne – przekonuje przedstawiciel firmy Net-Cargo z Gdyni – zajmują się kompleksową organizacją transportu towarów w skali całego świata. Organizują transport lądowy i lotniczy oraz fracht morski. Przewożą wszystkie towary, nie wykluczając towarów ponadgabarytowych. Niektóre z nich, tak ja nasza firma prowadzą dodatkowo agencję celną, oferując pełną obsługę formalną transportów we wszystkich procedurach celnych”.

Spedycja i logistyka transportu

Usługi spedycyjne, jak określa najprostsza definicja, polegają na organizowaniu transportu towarów. Do rozwoju spedycji, jako wyodrębnionej działalności przyczyniło się rozdzielenie funkcji handlowej i wydzielenie się transportu, jako usługi niezależnej. Spedytor jest więc osobą fizyczną lub przedsiębiorstwem zajmującym się organizacją transportu towarów i pobierającym za tę usługę należność. Spedytor załatwia wszystkie formalności związane z wysyłką towarów i organizacją przewozów oraz zajmuje się wystawianiem dokumentów spedycyjnych, inaczej zwanych listami przewozowymi. Logistyka jest dziedziną pokrewną i zajmuje się szeroko pojętym planowaniem i optymalizacją działań związanych z transportem towarów.

Transport drogowy, spedycja lotnicza i fracht morski

Transport jest przemieszczaniem ładunków z wykorzystaniem różnych środków transportu. Wyróżnia się transport lądowy, powietrzny oraz morski. Transport jest ściśle powiązany z pozostałymi działami gospodarki, a od poziomu jego rozwoju uzależniony jest sukces gospodarczy. Właściwie zorganizowany transport w połączeniu z logistyką i spedycją zapewnia sprawny przepływ towarów oraz dostęp do produktów i surowców. Transport zaliczany jest do branży TSL (transport, spedycja, logistyka).

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem w transporcie lądowym jest transport kolejowy. W dużym stopniu, zwłaszcza w naszym kraju realizowany jest również za pomocą pojazdów samochodowych przystosowanych do przewozu kontenerów. Transport drogą powietrzną jest także ekonomicznym rozwiązaniem, a szczególnie w sytuacjach przewozu ładunków nietypowych oraz wymagających specjalnych warunków lub opakowań, a także przy transporcie przesyłek pod specjalnym nadzorem. Najtańszą formą transportu międzynarodowego pomiędzy kontynentami jest transport morski. Fracht morski pozwala na organizację przewozu do lub z dowolnego miejsca na całym świecie i zapewnia transport drobnicy i kontenerów różnego typu.

Wysoki poziom obsługi spedycji i transportu międzynarodowego gwarantują specjalistyczne firmy, które zatrudniają doświadczonych specjalistów transportu i spedycji, a także zajmują się doradztwem celno-spedycyjnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj