Alkoholizm to choroba, która dotyka wszystkich klas społecznych. Walka z uzależnieniem nie jest prosta ani szybka. Właśnie dlatego warto jest skorzystać z profesjonalnej pomocy. Detoks alkoholowy w domu to relatywnie nowa usługa, która świadczona jest przez specjalistów. Z pewnością stanowi ona ogromną szansę dla tych, którzy z różnych powodów nie chcą zgodzić się na pobyt w ośrodku. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Poniżej zamieszczono niezbędne informacje.

Kiedy detoks alkoholowy jest niezbędny?

Detoks alkoholowy jest wskazany w przypadku, gdy uzależnienie przybiera na sile. Prawdą jest, że trudno poradzić sobie z problemem samodzielnie. Bezsilni są również najbliżsi – oczywiście wsparcie rodziny wspomaga wyjście z nałogu, jednak niezbędna jest również fachowa pomoc. Podstawą odtruwania alkoholowego jest odcięcie pacjenta od uzależniających substancji, czyli wysokoprocentowych napojów.

Warto wiedzieć, że osoby uzależnione mają wiele sposobów na to, aby zatuszować swój problem przed otoczeniem. Nierzadko ukrywają one fakt spożywania alkoholu. Nie można wykluczyć chowania butelek w sypialni, a nawet picia wysokoprocentowych napojów podczas spacerów z psem lub w pracy. Pewne jest to, że nie należy czekać na pogłębianie się nałogu. Warto wiedzieć, że depresja alkoholowa może doprowadzić nawet do samobójstwa.

Im wcześniej zostanie wdrożone leczenie, tym lepiej. Alkoholizm jest chorobą, której nigdy nie można do końca wyleczyć. Możliwe jest zerwanie z nałogiem, jednak nie ma pewności, czy uzależniony nie powróci do nałogu w przyszłości. Właśnie dlatego zupełnie normalne jest kilkukrotne odtruwanie alkoholowe. To, że pacjent powrócił to trunków po latach nie oznacza, że stosowane techniki leczenia nie są skuteczne. Należy powtórzyć odtruwanie alkoholowe pod okiem specjalistów.

Na czym polega odtrucie alkoholowe w domu?

Nie każdy wie o istnieniu domowego detoksu alkoholowego. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie akceptują pobytu w szpitalu lub zamkniętym ośrodku. Należy podkreślić, że osoba uzależniona musi wykazać chęć zmiany. W innym przypadku podjęte próby leczenia zwykle nie są skuteczne. Odtrucie alkoholowe w domu polega na pozbyciu się z organizmu wszystkich pozostałości po spożytych trunkach. Warto wiedzieć, że spożywanie napojów procentowych w nadmiernych ilościach sprawia, że organizm przepełniony jest toksynami. To właśnie one zakłócają prawidłową pracę organizmu.

Detoks alkoholowy w domu zapewnia oczekiwany poziom komfortu oraz swobody. Specjaliści podłączają pacjenta do kroplówki z glukozą oraz solą fizjologiczną. Działa ona wzmacniająco oraz regenerująco. Ponadto, wspomniana mieszanka przywraca prawidłową pracę gospodarki wodno-elektrolitowej. Wskazane jest wdrożenie diety eliminującej toksyny z organizmu. Posiłki powinny bazować na warzywach, owocach i sokach. Niewskazane są tłuste mięsa, żywność mocno przetworzona czy też fast foody.

Domowe odtrucie alkoholowe może wymagać przeprowadzenia szczegółowych badań. Stanowią one źródło informacji na temat rzeczywistego stanu pacjenta. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy u uzależnionego pojawiły się liczne nieprzyjemne objawy (np. halucynacje, stany lękowe, bezsenność) będące następstwem odstawienia wysokoprocentowych trunków. Detoksykacja wymaga zwykle wprowadzenia środków farmakologicznych. Stan uzależnionego musi być stale monitorowany, gdyż tylko w ten sposób można zmniejszyć ryzyko wystąpienia dolegliwości realnie zagrażających zdrowiu i życiu.

Kiedy warto zdecydować się na detoks w zamkniętym ośrodku?

Domowe odtruwanie alkoholowe jest szczególnie polecane osobom, których stan nie jest zaawansowany. Dla wielu pacjentów plusem jest wygoda oraz poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Dla niektórych osób nawet chwilowa zmiana miejsca pobytu jest przyczyną wystąpienia silnego stresu. Profesjonaliści dysponują niezbędnym sprzętem mobilnym, który umożliwia m.in. podanie kroplówki lub przeprowadzenie podstawowych badań.

Bywa jednak tak, że odtrucie alkoholowe w domu jest niewystarczające. W takim przypadku zalecany jest pobyt w zamkniętym ośrodku. Największym plusem tego rozwiązania jest fakt, że pacjent przebywa w miejscu spełniającym szereg rygorystycznych norm oraz standardów. Całodobowa pomoc medyczna stanowi kolejną zaletę. Ośrodek zamknięty często jest wybierany przez tych, którzy znajdują się w tzw. ciągu alkoholowym. Nie można jednoznacznie powiedzieć, jak długo będzie trwać leczenie. Zazwyczaj jest to kilka tygodni, jednak każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj