Zima to okres, w którym często umilamy sobie mroźne dni słodkościami. Sięgamy także po tłustsze, rozgrzewające posiłki. Sprawdź sam, jak odżywiać się zdrowo zimą i czy pory roku mają wpływ na dietę.

Nie musisz tyć w zimę

Oczywiście wszyscy lubimy tłusty, rozgrzewający rosół w mroźny dzień. Jeśli chcemy jeść tłusto, ale zdrowo, warto zamiast rosołu zdecydować się na morskie ryby bogate w kwasy omega-3 i przeciwutleniacze. Słodkie wypieki umilają nam czas w zimowe wieczory, warto jednak postawić na zdrowszą alternatywę, np. naturalne kakao.

Podczas zimy nie powinniśmy również rezygnować z warzyw. Jeśli nie chcemy decydować się na warzywa rosnące w szklarniach, warto postawić na buraki, ziemniaki czy pietruszkę, odporne na długie przechowywanie w domu. Warto również przed okresem zimowym zaopatrzyć się w zapas mrożonek, które podczas mrożenia zachowają swoje wartości odżywcze.

Najciekawszy wpływ na nasz organizm podczas zimy ma jednak papryka. Kapsaicyna zawarta w papryce pobudza trawienie i przyśpiesza spalanie tłuszczu. Oprócz tego – ostre potrawy znakomicie rozgrzewają organizm w chłodne dni.

Nie możemy zapomnieć o witaminach! Z pomocą przychodzą kiszonki, bogate w witaminy, wspomagające w naturalny sposób pracę jelit.

Inna dieta w każdej porze roku?

Bilans diety powinien zostać utrzymany bez względu na porę roku. W ten sposób zmieniają się produkty, które spożywamy, ale ogólny bilans składników odżywczych pozostaje ten sam.

W okresie zimowym warto stawiać na produkty bogate w witaminy, wzmacniające naszą naturalną odporność. Chorując, nie utrzymamy przecież diety!

W zimie, w przeciwieństwie do lata, nie potrzebujemy tak dużej ilości płynów. Możemy zdecydować się na bardziej treściwe i gęste potrawy, oparte na kaszy i roślinach strączkowych.

W planowaniu zdrowej, zbilansowanej diety pomoże umiejętność obliczania ładunku glikemicznego. Dzięki temu utrzymamy stały poziom cukru we krwi na odpowiednio niskim poziomie i zaplanujemy codzienne posiłki. Więcej o ładunku glikemicznym i sposobach jego obliczania przeczytasz na stronie: https://dawidwozniakowski.pl/dieta/ladunek-glikemiczny/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj