Doradztwo energetyczne może zostać przeprowadzone dla każdego budynku, bez względu na to jaką pełni on funkcję. Każdy obiekt – zarówno mieszkalny, przemysłowy czy służący celom społecznym, do swojego funkcjonowania potrzebuje produkcji ciepła. Aby zapewnić zazwyczaj niezbędny do użytkowania komfort cieplny w budynku wykorzystujemy surowce. Jest to kosztowne nie tylko z punktu widzenia portfela właściciela, ale i środowiska. Zwrócenie się po pomoc do doradcy energetycznego jest pierwszym krokiem na drodze do ograniczenia przeznaczanych na ten cel wydatków i obniżenia negatywnego wpływu obiektu na naturę. Przy certyfikacji obiektów budowlanych zwraca się uwagę na rodzaj inwestycji – obiekty nowopowstałe i istniejące, ale też na ich funkcję.

Doradztwo energetyczne dla budynków nowopowstałych

Specyfika nowopowstałego budynku pozwala na uzyskanie wglądu już w fazę projektową. Dzięki temu doradca energetyczny może w większym stopniu ingerować w zastosowane w obiekcie rozwiązania. Co do nich należy? Usytuowanie budynku względem stron świata, tak by naturalne światło było wykorzystane w stu procentach. Przed rozpoczęciem projektu doradca może zasugerować wybór tak zlokalizowanej działki, aby umożliwić użytkownikom późniejsze korzystanie z komunikacji miejskiej. Na etapie projektowym możliwe jest również dobranie ekologicznych, nieemitujących szkodliwych substancji materiałów. Oprócz tego w tak wczesnej fazie inwestycji można wpłynąć na sam projekt architektoniczny -powierzchnię oszklenia, której rozmiar znacząco wpływa na potrzeby energetyczne budynku.

Planowanie oszczędności energii w istniejącym budynku

Przeprowadzenie doradztwa energetycznego w obiekcie już istniejącym (najczęściej po rozpoczęciu jego użytkowania) jest dużo bardziej ograniczone niż w przypadku nowego budynku. Oczywiście uzyskane oszczędności wciąż mogą być znaczące. Można na przykład zmienić źródła pobieranej energii na odnawialne i wymienić oświetlenie na energooszczędne. Co prawda na zmianę usytuowania obiektu względem stron świata jest już za późno, ale osoba prowadząca doradztwo energetyczne wciąż może zmieniać funkcje pomieszczeń. Do najbardziej popularnych rozwiązań należy wymiana izolacji na bardziej efektywną. Pozostają jeszcze sposoby na zmniejszenie zużycia wody – część z nich wymaga jedynie niewielkiego nakładu pracy – na przykład instalacja perlatorów w kranach, której wymiana przebiega sprawnie i małobudżetowo. Inne zaś, jak budowa zbiorników retencyjnych, związane są ze znacznymi wydatkami.

Doradztwo energetyczne to dopiero początek!

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju budynku dotyczy doradztwo energetyczne, warto się na nie zdecydować. To pierwszy krok do uzyskania najlepszych wyników w oszczędności energii, ograniczeniu emisji i stworzenia w naszym obiekcie przyjaznego dla użytkowników środowiska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj