Bigowanie to proces introligatorski, który polega na wykonaniu charakterystycznych wgnieceń lub żłobień w papierze czy kartonie. Głównym celem metody jest ułatwienie odpowiedniego zginania materiału. Technologia umożliwia uzyskanie estetycznego produktu o dowolnym kształcie i wymiarze. Na czym dokładnie polega bigowanie? Jakie narzędzia są wykorzystywane w procesie? Sprawdź, do czego służy bigowanie.

Istota procesu bigowania

Proces bigowania polega na wykonywaniu wgnieceń (żłobień), które ułatwią złożenie grubego materiału. Specjaliści wykorzystują różne narzędzia, aby nadać kartce lub kartonowi określony kształt. Bigowanie umożliwia uzyskanie estetycznego, wysokojakościowego efektu poprzez zerwanie włókien w strukturze materiału. Zabieg znajduje zastosowanie przy produkcji zaproszeń, broszur, okładek, opakowań i wielu innych produktów. Jest wykorzystywany również w innych branżach. Niektóre firmy, np. drukarnie cyfrowe w Katowicach, oferują usługę bigowania podczas produkcji broszur czy okładek książek.

Do czego dokładnie służy bigowanie?

Bigowanie służy do nadania pożądanej formy produktowi, można przeprowadzić je ręcznie, przy pomocy specjalnego narzędzia lub maszynowo. Do przeprowadzenia bigowania w dziale introligatorskim najczęściej używa się tzw. bigówek. Bigi można też wykonać przy pomocy wykrojnika na maszynie sztancującej. Popularna bigówka, to urządzenie zbudowane z czterokanałowej wkładki przegniatającej służącej do przegniatania i wygniatania materiału. Maszyna jest prosta w obsłudze, a jednocześnie gwarantuje stworzenie efektu wysokiej jakości. Specjaliści dopasowują narzędzie odpowiednio do konkretnego rodzaju produktu. Z zabiegu bigowania korzystają przedstawiciele różnych branż.

Bardzo często decydują się na współpracę z doświadczonymi firmami, np. drukarnią AA Print z Katowic, aby zadbać o estetykę i wysoką jakość wyrobów. Metoda odgrywa istotną rolę przy produkcji różnego rodzaju opakowań, ale nie tylko. Bigowanie służy również do wytworzenia zaproszeń, broszur, teczek czy dekoracji. Warto nawiązać kontakt z ekspertami, którzy zachowują ostrożność podczas procesu, zwracając uwagę na konkretne cechy materiału, tj. grubość i jakość. Specjaliści wiedzą, jakie działania podjąć, aby uzyskać zadowalający efekt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj