Wolny czas warto spędzić aktywnie. Świetną opcją będzie wybranie się do Dolinek Krakowskich, czyli miejsca pełnego atrakcji. Znajdują się one w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, czyli bardzo popularnej destynacji wśród turystów. Jurajskie pejzaże są zniewalające, wiele dolinek ustanowiono nawet rezerwatami przyrody. Warto wobec tego przekonać się osobiście, w czym konkretnie tkwi ich urok. Do atrakcji zaliczyć można nie tylko przyrodę, ale też zabytkowe budowle, forty, zespoły dworskie, kaplice i kościoły.

Co warto zobaczyć w Dolinach Krakowskich?

W Krakowie nie brakuje atrakcji – jest tak wiele miejsc wartych uwagi, że trudno ograniczyć się wyłącznie do kilkunastu. Jest to wobec tego świetny pretekst do częstszego odwiedzania dawnej stolicy Polski. Jeżeli komuś zależy na podziwianiu pięknych krajobrazów, aktywnym wypoczynku, zbliżeniu się do natury, to idealną opcją będą Dolinki Krakowskie, które są częścią Parku Krajobrazowego. Rezerwat przyrody słynie z lasu grądowego, muraw naskalnych, ciekawych roślin chronionych/częściowo chronionych. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć żyjące na terenie rezerwatu sarny, lisy, bażanty, dziki, sójki, jerzyki. Z kolei Dolina Racławki jest największym małopolskim rezerwatem krajobrazowym porastającym grądem, lasami bukowymi, łęgiem olszowym. Nie brakuje licznych, zagrożonych gatunków roślin i grzybów. Można podziwiać nawet skały wapienne z wieku jurajskiego. O rezerwacie pozwala dowiedzieć się więcej ścieżka edukacyjna, do wyboru są aż trzy szlaki turystyczne PTTK.

W Dolinkach Krakowskich nie brakuje zabytków. Zaliczyć można do nich szereg kościołów, zespołów dworskich, dworów, ruiny zamku, klasztorów, kaplic, fortów. Dolina Eliaszówki jest leśnym rezerwatem przyrody, który wyróżnia się wychodniami skalnymi, starodrzewem bukowym, licznymi źródłami, chronionymi gatunkami roślin i zwierząt. Atrakcjami są pozostałości po Klasztorze Karmelitów Bosych w postaci muru, ruin pustelni, Bramy Siedleckiej, Diabelskiego Mostu. Warto też odwiedzić rezerwat przyrody Dolina Szklarki i Wąwóz Bolechowicki. Do najpopularniejszych pomników przyrody należą wapienne formy skałkowe oraz pojedyncze, okazałe drzewa znajdujące się pod ochroną, to samo można powiedzieć o źródle przy Czarnym Lesie. Ze stanowisk dokumentacyjnych wymienić warto kamieniołom w Trojanowicach, odsłonięcie w Dolinie Szklarki i „Porfir przy granicy”.

Ciekawe miejsca w Dolinkach Krakowskich

Jedną z najdłuższych jaskiń na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej jest Jaskinia Wierzchowska Górna, we której wnętrzu można podziwiać rozmaite formy szaty naciekowej, spotkać nietoperze i pająki. Jaskinię zwiedza się z przewodnikiem przez około godzinę. Miłośnicy turystki aktywnej mogą liczyć na mnóstwo szlaków PTTK o różnym stopniu trudności, co pozwala na przemierzenie dolinek na piechotę, niezależnie od kondycji i ilości wolnego czasu. Dolinki Krakowskie to raj dla rowerzystów, można wybrać jedną kilka oznakowanych tras lub pojechać w wiele innych miejsc. Inną opcją będzie wspinaczka skalna, gra w golfa czy jazda konno. Jeżeli komuś marzy się zobaczyć wysoki wodospad, to powinien wybrać się do Doliny Będkowskiej. Znajduje się tam najwyższy w tym regionie Wodospad Szum. Przy okazji można zobaczyć Sokolice, czyli najwyższą skałę na Jurze. Atrakcjami w Dolinkach Krakowskich są jaskinie, przede wszystkim Wierzchowska Górna i Mamutowa w Wierzchowiu oraz Nietoperzowa w Jerzmanowicach. Na szczególną uwagę zasługuje też rekonstrukcja słupów granicznych w Dolinie Kluczwody. Jeśli ktoś zapragnie ciszy i spokoju, to z pewnością znajdzie go w Dolinie Brzoskwinki. Będzie świetnym punktem postojowym, sprzyjającym odpoczynkowi na łonie natury. Miłośnikom wspinaczki, ale nie tylko, polecić można odwiedzenie Doliny Będkowskiej, czyli jedno z najpiękniejszych miejsc składających się na Płaskowyż Ojcowski. Dolinka Aleksandrowicka jest niewielka, warto przejść ją szlakiem czerwonym, na którym nie brakuje miejsc piknikowych. Na wzgórzu stoi krzyż na Krzywym Sądzie, ze szczytu roztacza się piękny widok, można podziwiać całe Aleksandrowice, widać nawet lotnisko i klasztor w Bielanach.

______________________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości autorów bloga Hasające Zające

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj