Niektóre instalacje rurowe lub podłogowe wymagają zachowania odpowiedniej temperatury. Jest to istotne z punktu widzenia takich instalacji, gdyż spadnięcie temperatury do określone poziomu może spowodować uszkodzenie lub problemy z funkcjonowaniem instalacji.

Jednocześnie trudno jest ogrzewać rury lub podłogi standardowymi metodami. Wykorzystuje się do tego więc specjalistyczne kable i maty grzejne. Takie rozwiązanie znajdzie swoje zastosowanie, w takich miejscach jak:

  • instalacje wodne rurowe podatne na zamarzanie,
  • instalacje ściekowe, przemysłowe z twardniejącym w temperaturze pokojowej tłuszczem,
  • instalacje przemysłowe wymagające utrzymania odpowiedniej temperatury,
  • nieocieplone podłogi z instalacjami wodnymi.

Jak widać, jest to dość ciekawe rozwiązanie, które można dość łatwo zaadaptować w wielu sytuacjach. Jego zaletą jest duża wygoda i umożliwienie sprawnego funkcjonowania.

Jak działają kable grzejne?

Działanie kabli grzewczych jest dość proste. Są to zwykle kable, które podłącza się z jednej strony do standardowej sieci elektroenergetycznej do gniazdka 230 V. Kabel rozprowadza się wewnątrz rur lub równolegle do nich. Kable grzejne występują w różnych modelach, o różnej mocy więc można dopasować odpowiedni model do konkretnej instalacji. Kable są na tyle mocne, że można je stosować nawet wewnątrz rur, nie obawiając się o ich uszkodzenie. Dzięki możliwości zamontowania termostatu można je zastosować niemalże we wszystkich rodzajach rur, od mosiężnych i stalowych, aż po rury z tworzyw sztucznych. W zależności od modelu mogą one mieć odporność na temperaturę w obiegu od kilkudziesięciu do nawet ponad stu stopni Celsjusza. Kable grzejne można spokojnie docinać na określony wymiar, co sprawia, że kupując kabel, można go dopasować praktycznie do każdej instalacji. W zależności od mocy grzewczej kabla i jego grubości, maksymalna długość obwodu może wynieść nawet kilkadziesiąt lub ponad sto metrów. Taka odległość wystarcza, by móc wykorzystać kable w każdym domowym zastosowaniu, a także w warunkach przemysłowych.

Gdzie wykorzystuje się kable i maty grzejne?

Kable grzejne świetnie sprawdzą się w rurach wodociągowych lub ściekowych, które poprowadzone są na zewnątrz, relatywnie nisko pod powierzchnią gruntu. W praktyce oznacza to, że w miesiącach zimowych medium w nich zawarte może zamarzać i rozsadzać zawory i krany niszcząc instalację. Dzięki zastosowaniu kabli grzejnych można takich instalacji używać cały rok i nie trzeba obawiać się to, że instalacja zostanie zniszczona, jednocześnie będąc zmuszonym zakręcać obieg i pozbywać się medium z rur przed każdymi mrozami. Maty grzewcze zaś, świetnie spiszą się w pomieszczeniach gospodarczych, w których nie ma centralnego ogrzewania, wskazane jest, aby temperatura nie spadała tam poniżej określone poziomu, chociażby ze względu na pojawianie się wilgoci.

Gdzie stosuje się kable i maty grzejne?
Oceń artykuł!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here