Każdy z nas zapewne bardzo dobrze zna uczucie głodu – skurcze żołądka, rozdrażnienie, utrata koncentracji czy zawroty głowy towarzyszą nam w codziennym życiu. Nie każdy jednak wie, że w istocie istnieją dwa rodzaje głodu – fizjologiczny i emocjonalny. Jak je rozróżnić? I jaką wybrać dietę na otyłość brzuszną?

Czym jest głód?

Od początków istnienia wszystkich istot żywych, głód wywoływał aktywizację zachowań ukierunkowanych na poszukiwanie jedzenia. Nasz organizm wysyła nam wtedy jasne sygnały – skurcze mięśni ścian żołądka, poczucie osłabienia, rozdrażnienie czy problemy z koncentracją. Dzięki temu wiemy, że powinniśmy coś zjeść, ponieważ w naszym organizmie powstał deficyt energetyczny[1]. Uczucie głodu może jednak pojawić się na dwóch płaszczyznach – fizjologicznej oraz emocjonalnej. Jak rozróżnić te dwa rodzaje głodu?

Głód fizjologiczny, a głód emocjonalny

Często zdarza się, że głód nie jest skutkiem deficytu energetycznego, a jedynie reakcją organizmu na stres czy inne emocje. Mówimy wtedy o głodzie emocjonalnym, który może doprowadzić do otyłości brzusznej. Warto wiedzieć, jak odróżnić, czy jesteśmy głodni naprawdę, czy dajemy jedynie ponosić się emocjom. Dzięki temu uda nam się uniknąć podjadania, a tym samym wynikającej z niego otyłości.

Głód fizjologiczny stopniowo się nasila, jednak gdy uczucie to podyktowane jest emocjami, pojawia się nagle i niespodziewanie. Zwykle wtedy mamy ochotę na konkretną rzecz (zwykle niezdrową). W przypadku głodu fizjologicznego pozostajemy otwarci na różne grupy produktów, aby tylko zaspokoić deficyt energetyczny.

Bardzo ważnym aspektem jest także moment zaspokojenia. Zaspokojenie głodu fizjologicznego możemy odłożyć w czasie, ale głód emocjonalny jest niczym silne, nieodparte pragnienie, które musimy ugasić w danym momencie. Ponadto, pomimo odczuwania sytości, nie jesteśmy w stanie zaspokoić pragnienia, co w konsekwencji prowadzi do przejedzenia oraz pojawienia się poczucia winy.

Dieta na otyłość brzuszną

Zaspokajania głodu emocjonalnego często prowadzi do pojawienia się nadprogramowych kilogramów, a co za tym idzie – otyłości brzusznej. W tej sytuacji konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych oraz wprowadzenie aktywności fizycznej do swojego życia. Jak powinna wyglądać dieta na otyłość brzuszną?

Dietę na otyłość brzuszną należy rozpocząć od wprowadzenia regularnych, 4-5 posiłków dziennie, które charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym. Ponadto należy ograniczyć tłuste potrawy, słodycze, wysoko przetworzoną żywność oraz białe pieczywo. Nie powinniśmy także spożywać produktów mącznych, bardzo słodkich owoców, warzyw o wysokim indeksie glikemicznym (np. gotowanej marchwi, dyni czy smażonych ziemniaków). Bezwzględnie należy odstawić także używki – piwo, drinki oraz mocne alkohole[2]

Otyłość brzuszna często nazywana jest brzuszkiem piwnym. Równie często jest ignorowana i bagatelizowana. Warto jednak pamiętać, że może ona powodować choroby sercowo-naczyniowe, cukrzycę typu drugiego, nadciśnienie tętnicze, a nawet udar mózgu.

Bibliografia

    [1] A Koszowska, A. Dittfeld, B. Zubulewicz-Szkodzińska, Psychologiczny aspekt odżywiania oraz wpływ wybranych substancji na zachowania i procesy myślowe, w: Hygeia Public Health, 2013, 48(3), s. 279-284.

    [2] Otyłość brzuszna – dieta na brzuch, https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/otylosc-brzuszna-dieta-na-brzuch,3882,n,2668#otylosc-brzuszna-dieta, [dostęp online, 27.11.2020].

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj