Korzystanie z psychoterapii przestało być tematem tabu. W Polsce z pomocy psychologa korzysta już ponad 1,5 miliona osób. Wraz z zapotrzebowaniem na psychoterapię rośnie też świadomość, że wsparcie psychologa czy psychoterapeuty nie jest tematem tabu.

Zmienia się też wyobrażenie pacjentów o przebiegu terapii i rośnie ich wiedza o trendach we współczesnej psychologii. Jednym z nurtów współczesnej psychoterapii jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Jakie są jej charakterystyczne cechy?

Trochę teorii

Współczesna terapia poznawczo-behawioralna zakłada, że problemy emocjonalne i destrukcyjne zachowania człowieka można wyjaśnić na podstawie teorii uczenia się. Zgodnie z tym założeniem pacjent nauczył się dysfunkcyjnych zachowań i emocji. Jeżeli założymy, że źródłem problemów pacjenta są zachowania i emocje wyuczone w toku nabywania doświadczeń, to możemy próbować zastąpić już istniejące schematy poprzez nauczenie nowych – prawidłowych i pożądanych – wzorców. Celem psychoterapii jest więc taka modyfikacja zachowania i sposobu myślenia, która dąży do poprawy jakości życia pacjenta.

Terapia behawioralno-poznawcza w praktyce

Cykl terapeutyczny w terapii poznawczo-behawioralnej można podzielić na dwie części – poznawczą i behawioralną. Ta pierwsza polega na odkryciu bodźca, który jest odpowiedzialny za niewłaściwą reakcję. Część behawioralna natomiast ma za zadanie wyuczenie nowych, pożądanych wzorców zachowań, które zastąpią te nieprawidłowe. Najpierw więc pacjent z pomocą terapeuty uczy się rozpoznawać schematy myślowe i zniekształcenia poznawcze, które wpływają na jego emocje i zachowanie, a następnie wprowadza i utrwala nowe, lepsze wzorce w sposobie myślenia i działania. Terapia ta jest zazwyczaj krótkoterminowa i ukierunkowana na konkretny cel. Cykl terapeutyczny może trwać od sześciu tygodni do sześciu miesięcy.

Dla kogo?

Terapia poznawczo-behawioralna została stworzona z myślą o leczeniu chorych na depresję, szybko jednak okazało się, że jest ona pomocna w terapii innych zaburzeń. Obecnie jest kierowana do osób, które zmagają się z zaburzeniami depresyjno-lękowymi, różnego rodzaju fobiami, zespołem stresu pourazowego, zaburzeniami odżywiania, atakami paniki czy zaburzeniami kompulsywno-obsesyjnymi.

Więcej informacji: https://www.centrumdobrejterapii.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj