Część z nas zauważyła, że od pewnego czasu, konkretnie od 2010 roku, zaczęto wykupywać złoto i robią to nawet rządy niektórych państw. Banki wykupują kruszec do swoich skarbców. Ta tendencja się wzmogła w okresie epidemii.

Jeśli natomiast ktoś śledził wysokość cen złota, choćby złotej biżuterii to zauważył, że mimo swojej niewątpliwej wartości, ceny złota nie były stabilne. Wartość złota rośnie na ogół w okresie inflacji – po prostu inflacja wpływa korzystnie na wzrost cen złota. Wymiernikiem oficjalnej ceny złota jest tak zwany LBMA Gold Price, czyli cena złota ogłaszana w Londynie, dwukrotnie podczas każdego dnia roboczego. To, że cena złota nie jest trwała zadecydowało o tym, że wszystkie państwa zrezygnowały ze złota w aspekcie parytetu wymiany na pieniądze.

Gdzie jest złoto?

Światowe zapasy złota są ograniczone. Według wiedzy ekspertów do tej pory wykopano na świecie nieco ponad 190 ton złota, z czego prawie połowa znajduje się w biżuterii. Około 17 proc. w zasobach banków centralnych. Do tego dochodzą różne złote dekoracje i ozdoby.

Jakie złoto?

Złoto oczywiście bywa różne. Może mieć różny kolor – od zabarwienia zbliżonego do czerwieni, do bardzo jasnej metalicznej żółci. Jednak raczej nie o to chodzi, gdy mówimy o inwestowaniu w złoto.

Złoto bardzo rzadko pojawia się na rynku w próbce stuprocentowej. Raczej największą zawartością mogą się wykazać jako surowiec po bezpośrednim zakupie od kopaczy.

Jeśli nie interesuje nas biżuteria, tylko po prostu lokata kapitału, to możemy brać pod uwagę „złoto inwestycyjne”, którego sztabki lub płytki zawierają 95 proc. czystego pierwiastka. Natomiast najwartościowsze złote monety charakteryzują się próbą nie mniejszą niż 90 proc, czystego pierwiastka. Dodatkowo złoto w takim „wydaniu” zwolnione jest z podatku vat i może pełnić rolę waluty.

Złoto sprzedajemy oficjalnie i nieoficjalnie. Na przykład Mennica Polska skupuje złoto po aktualnej cenie rynkowej. Zakupując złoto inwestycyjne pamiętajmy o pozyskaniu odpowiedniego certyfikatu.

Nie da się ponadto ukryć, że złoto należy do najbardziej uniwersalnych środków płatniczych mogących być wykorzystywanym w każdym zakątku świata. Warto wiedzieć, że występuje w sztabkach różnej wielkości – w Polsce od 1 grama do 1 kilograma. Jednak kupowanie złota „rozdrobnionego” w najmniejszych sztabkach nie za bardzo się opłaca, wtedy drożej płaci się za każdy gram.

Zatem, jeśli złoto ma być dla ciebie inwestycją to kupuj je w większych sztabkach. Możesz też brać pod uwagę złote monety bite w celach inwestycyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj