Budowa własnego systemu audio jest zazwyczaj kojarzona z wybieraniem wysokiej jakości głośników. Wiele osób skupia się nad ilością kolumn głośnikowych oraz optymalnym rozstawieniem każdej z nich. Nowoczesny sposób zapisywania danych w formie cyfrowej powoduje, że urządzenia audio muszą posiadać przetwornik cyfrowo-analogowy. Dobrym rozwiązaniem jest podłączenie do komputera zewnętrznego przetwornika za pomocą portu USB. Pozwoli to odtwarzać muzykę poprzez bardziej zaawansowany układ niż kartę dźwiękową wbudowaną w płytę główną komputera.

Naturalny dźwięk bliski oryginałowi

Podczas wyboru przetwornika cyfrowo-analogowego należy zwrócić uwagę na obsługiwaną częstotliwość próbkowania. Jakość płyty CD to częstotliwość 44,1 kHz i rozdzielczość 16 bitów. Wysokiej jakości przetworniki posiadają jednak lepsze parametry, dzięki czemu można uzyskać bardziej naturalny i szczegółowy dźwięk. Trzeba pamiętać, że zadaniem sprzętu cyfrowego jest taka reprezentacja dźwięku, dzięki której niemożliwe stanie się odróżnienie muzyki granej na żywo od odtwarzanej przez komputer.

Dlatego wysokiej jakości przetwornik cyfrowo-analogowy powinien zapewnić sygnał o rozdzielczości 24 bitów i częstotliwości 96 lub 192 kHz. Najbardziej wymagający odbiorcy powinni zwrócić uwagę na obsługę formatu PCM z rozdzielczością 32 bitów i częstotliwością 384 kHz. Są to parametry używane w studiach nagrań, które gwarantują najwyższy poziom odwzorowania oryginalnego sygnału audio. Jednym z polecanych przetworników jest Topping E50, który pozwala na uzyskanie maksymalnej częstotliwości dźwięku na poziomie 768 kHz, a także obsługuje pliki DSD512. Pozwalają one na niezwykle dokładne odzwierciedlenie analogowego sygnału audio.

Odpowiednie kolumny głośnikowe

Podczas wybierania kolumn głośnikowych należy zwrócić szczególną uwagę na ich efektywność, moc, a także impedancję. Najczęściej wykorzystywane głośniki mają impedancję 4 lub 8 omów. Wiele osób stosuje tradycyjne zestawy dwóch głośników lub uzupełnione o zewnętrzny subwoofer. Kolumny są połączone ze sobą przewodami, które bezpośrednio wpływają na uzyskiwaną jakość dźwięku. Szczególnie ważny jest kabel do subwoofera. Wiele osób stosuje przewód zawierający żyły wykonane z miedzi beztlenowej, co gwarantuje bardzo wysoką precyzję przenoszenia niższych częstotliwości dźwięku.

Kolumny głośnikowe powinny być ustawione na podłodze lub na specjalnych podstawkach. Stojak na głośniki powinien być dostosowany do rozmiaru kolumn, a także mieć optymalna wielkość podstawy. Należy pamiętać, że odtwarzanie dźwięku powoduje drgania. Nieprawidłowo dobrany stojak na głośniki będzie powodował większe wibracje oddziałujące na cały zestaw, co doprowadzi do niższej jakości odsłuchu muzyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj