Statystyki w ośrodkach egzaminacyjnych są dosyć jednoznaczne – zdanie egzaminu państwowego na prawo jazdy nie jest tak oczywiste, jak to się wydaje osobom zapisującym się na kurs. Bardzo często po niezdanym egzaminie zaczynamy myśleć, co poszło nie tak. Oczywiście, zdarza się, że w wyniku stresu popełniliśmy karygodne błędy, pomimo doskonałej znajomości zasad ruchu drogowego. Bywa jednak i tak, że po prostu nie zostaliśmy dobrze przygotowani przez wykładowców i instruktorów w naszej szkole jazdy. Dlatego też kwestia wyboru odpowiedniej szkoły jest niezwykle ważna i zdecydowanie nie powinien być to wybór przypadkowy.

Kryteria, jakimi kierujemy się wybierając szkołę jazdy, bywają różne. Jedni kierują się niską ceną kursu, innych najbardziej interesuje lokalizacja, a jeszcze inna grupa kursantów skupia się na znalezieniu instruktora z doskonałym podejściem i jeszcze lepszymi wynikami kursantów na egzaminie państwowym. Kierowanie się ceną jest niestety dosyć złudne. Bardzo często wybieramy tanią szkołę jazdy lub korzystamy z oferty sprzedaży grupowych, w których można znaleźć kursy w bardzo atrakcyjnych cenach. Po zakupie okazuje się jednak, że oferta jest mocno ograniczona czasowo lub pojawiają się problemy z umawianiem się z instruktorem i realizacją kursu. Osoby, które na kursie nauki jazdy próbują oszczędzać, często źle na tym wychodzą, gdyż okazuje się, że musza dodatkowo zapłacić chociażby za materiały szkoleniowe czy za egzaminy wewnętrzne. Nie szukajmy więc najtańszego kursu, a skupmy się na innych kryteriach wyboru.

Dobra lokalizacja nie zawsze jest wyznacznikiem

Wielu kursantów szuka szkół jazdy w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. To dosyć oczywiste – nawet, jeśli cena kursu jest wysoka, można sporo zaoszczędzić na dojazdach na zajęcia. Jednak nie oznacza to, że szkoła położona najbliżej będzie również dla nas najlepsza. Takie kryterium wyboru może być dosyć złudne, a bywa i tak, że dojazd do dalej położonych szkół będzie trwał krócej niż dojście na piechotę do tej, która znajduje się najbliżej nas. Wybór szkół jazdy jest tym większy, im większe jest miasto, w którym mieszkamy. Jeśli interesuje nas szkoła jazdy Warszawa, mamy do wyboru dziesiątki szkół w różnych lokalizacjach, z różna ofertą i różnym poziomem nauczania. Dobrym wyborem dla osób, którym zależy na sporej ofercie oraz wielu usługach dodatkowych w cenie może być https://qmobil.pl/. To miejsce, które cieszy się dobrymi opiniami użytkowników oraz wysoką zdawalnością. A te dwa kryteria powinny znajdować się na samej górze naszej listy wymagań w czasie poszukiwań dobrego kursu nauki jazdy.

Co powinna posiadać dobra szkoła jazdy?

Zanim zdecydujemy się na konkretną szkołę jazdy, warto sprawdzić warunki w niej panujące oraz infrastrukturę. Przede wszystkim szkoła musi mieć lokal biurowy pod konkretnym adresem oznaczony nazwą. To miejsce przeznaczone nie tylko do obsługi kursantów, ale również do właściwego przechowywania wszelkiej dokumentacji dotyczącej szkolenia kierowców. Istotna jest również sala wykładowa o powierzchni co najmniej 25 metrów kwadratowych, gdzie każdy kursant będzie miał własne krzesło i stolik. Z tą kwestią w niektórych szkołach bywa różnie. Zdarza się, że sale są zbyt małe i mocno zatłoczone, co nie sprzyja zdobywaniu wiedzy i koncentracji. Niezbędne jest również wyposażenie dydaktyczne – tablice do pisania, tablice poglądowe, stanowiska komputerowe z odpowiednim oprogramowaniem. W dobrych szkołach znajdziemy również sporo z nowoczesnego wyposażenia audiowizualnego – rzutniki, projektory, ekrany, dzięki którym można wyświetlać filmy przedstawiające chociażby różne sytuacje na drogach. Taka nauka jest zdecydowanie bardziej efektywna niż samo poznawanie wiedzy podręcznikowej.

Szkoła jazdy musi również posiadać duży, utwardzony plac manewrowy, który jest wyłączony z ruchu innych pojazdów niż auta należące do szkoły jazdy. Tutaj warto się upewnić, czy plac manewrowy znajduje się tuż przy szkole, czy też trzeba do niego przejechać przez całe miasto. Jeśli kursanci umawiają się w instruktorem przy siedzibie, a następnie kilkanaście minut spędzają tylko po to, by dojechać na plac manewrowy, nie będzie to dobre i skuteczne rozwiązanie do nauki jazdy, zwłaszcza na jej początkowym etapie. Przez kilka pierwszych zajęć na plac manewrowy będzie musiał dojechać instruktor, co automatycznie obniży nasz czas spędzony za kierownicą.

Konieczny jest również co najmniej jeden samochód przystosowany do nauki jazdy. To absolutne minimum, w praktyce jednak większość szkół dysponuje większą flotą samochodową. Im więcej samochodów i instruktorów, tym łatwiej będzie umawiać się na jazdy. Warto mieć to na uwadze, jeśli rozważamy szkołę posiadającą na stanie tylko jedno auto. Przy dużej liczbie kursantów trudno będzie o wysoką częstotliwość jazd, a cały kurs może się mocno przedłużyć.

Co jest absolutnie niedopuszczalne?

Wiele kwestii dotyczących usług nauki jazdy możemy ocenić dopiero w trakcie nauki, dlatego też tak ważne jest, abyśmy szukali opinii osób, które już w danej szkole się uczyli. Zdarza się, że kursanci jeżdżą niepełne godziny lub godzin jest mniej. W niektórych szkołach praktyczna nauka jazdy rozpoczyna się równolegle z nauką teoretyczną, co jest niedopuszczalne. Kursant nie ma bowiem prawa siadać za kierownicą, dopóki w teorii nie pozna wszystkich zasad ruchu drogowego. Bywają też tacy instruktorzy, którzy w trakcie zajęć z kursantami załatwiają swoje prywatne sprawy, bo jest im po drodze. Jeśli więc instruktor chce w trakcie naszej jazdy wpaść do banku czy na pocztę, powinniśmy od razu protestować. Kolejną sytuacją, która w niektórych szkołach zdarza się często, jest jazda tylko po mieście. Instruktorzy w celu oszczędzenia paliwa nie wyjeżdżają za miasto, a więc kursanci nie mają możliwości nauki jazdy poza terenem niezabudowanym. Lista grzechów instruktorów i właścicieli szkół jazdy jest długa. Warto je bardzo dokładnie poznać, aby w trakcie teoretycznej i praktycznej nauki uniknąć takich sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj