Jak ubrać malucha w body, śpioszki czy kaftanik tak, aby nie zrobić mu krzywdy? Czasami ubranie niemowlaka wręcz graniczy z cudem. Nie wystarczą wygodne ubranka dziecięce, które są miękkie i przyjemne w dotyku. Ważna jest też taktyka. Z naszego poradnika dowiesz się, jak postępować podczas ubierania niemowlęcia.

Ubieranie niemowlęcia krok po kroku

Niestety małe dziecko nie do końca rozumie, gdy poprosisz je o wyprostowanie czy zgięcie rączek i nóżek. Na szczęście mamy kilka sposobów, aby sprytnie ubrać malucha. Oczywiście podstawą są wygodne ubrania dziecięce zapinane na ramionach oraz w kroku. Ułatwia to zapinanie oraz zmianę pampersa. Niezbędne są na przykład dresowe body dla dziewczynki i chłopca czy pajace rozpinane po całej długości. Jak jednak zabrać się za ubieranie malucha?

  • Jeśli chodzi o zakładanie jakichkolwiek bluzek z długim rękawem dla dzieci przez głowę, trzeba się nieco natrudzić. Dobrym sposobem jest rolowanie ubrań. Taki rulonik z bluzeczki wystarczy podłożyć pod główkę malucha i zdecydowanym ruchem przeciągnąć nad twarzą dziecka, naciągając materiał tak, by nie spowodował obtarć.
  • W przypadku rękawów sprawa nie jest trudna. Łatwiej jest je założyć, wpierw zwijając na przykład jak rajstopy. W przypadku bluzeczek jest to proste. Wystarczy złapać piąstkę malucha, przełożyć przez zrolowany otwór i naciągnąć do dołu. Jeśli natomiast zakładasz bluzę lub sweterek, wraz z piąstką złap materiał bluzeczki, która jest pod spodem. Oczywiście po to aby nie podwinął się w trakcie zakładania.
  • Jak założyć spodenki? W przypadku kompletów chłopięcych i dziewczęcych złożonych z różnego rodzaju dresów sprawa wygląda podobnie. Spodnie warto w miarę możliwości zwinąć jak rajstopy i zdecydowanym ruchem naciągnąć na nogę. Można również włożyć własną rękę przez nogawkę od dołu, złapać stopę malucha i wciągnąć spodnie.
  • Śpiochy, pajace i inne kaftaniki są proste w zakładaniu pod warunkiem, że mają z przodu zapięcie na całej długości. Wówczas wystarczy je rozpiąć, położyć dziecko na materiale i zapiąć. Śpioszki najłatwiej zakłada się, obracając dziecko na boczek i podkładając pod jego plecki rozpięte ubranko. Następnie wystarczy przekręcić dziecko w drugą stronę i wyrównać materiał pod pleckami. Nóżki i rączki wkłada się jak w przypadku spodni i bluzeczek, co opisaliśmy wyżej. Ostatni krok to zapięcie zatrzasków i gotowe!
  • Jak założyć skarpetki? Tutaj również pomocne jest zwijanie. Podobnie w przypadku rajstop i legginsów.

Ubranka do wyprawki niemowlaka, które łatwo się zakłada

Ubieranie niemowlęcia nie jest takie trudne, jednak wymaga trochę wprawy. Wiele mogą ułatwić wygodne ubranka dla dziecka, które nie tylko dobrze się noszą, ale też łatwo zakładają. Na co warto postawić, kompletując wyprawkę? Jak twierdzi specjalista z Tutumbaby – sklepu z odzieżą dziecięcą online:

Ubranka dziecięce są bez wątpienia słodkie i urocze. Jednak niezwykle ważne jest, aby przede wszystkim wygodnie się je zakładało i nie zagrażały bezpieczeństwu dziecka. Po pierwsze należy unikać twardych materiałów, szczególnie takich z dużymi printami z przodu, które są sztywne. Nie tylko trudniej się je nakłada, ale też są niewygodne w noszeniu. Warto stawiać na miękkie, delikatne tkaniny jak stuprocentowa bawełna czy muślin bawełniany. Ubranka typu body, śpioszki, kaftaniki, rampersy czy pajace powinny być rozpinane po całej długości – od barku malucha aż po stopę. Ułatwia to ich zakładanie oraz pozwala szybko zmienić pampersa. Najlepiej jest sięgać po ubrania na napki. Zamki w przypadku małych dzieci odpadają, ponieważ mogą przeciąć skórę. Guziki to również nie jest dobry pomysł – maluch może je oderwać i połknąć.

Kilka przydatnych rad o ubieraniu niemowlaka

Ubieranie niemowlęcia jest stresujące, szczególnie na wczesnym etapie macierzyństwa, kiedy nie ma się jeszcze wprawy. Warto zadbać też o komfort malucha, dla którego nie jest to wcale mniej niepokojące wydarzenie. Dzieci zwykle nie lubią ubierania. Głównie ze względu na unieruchomienie i ograniczoną swobodę w trakcie tej czynności. Przed zmianą ubranek dobrze pozwolić maluchowi swobodnie pomagać rączkami i nóżkami na przewijaku. Później warto odwrócić jego uwagę i spróbować go wyciszyć. Jest duże prawdopodobieństwo, że maluch uspokoi się na widok uśmiechniętej twarzy oraz dźwięku łagodnego głosu rodzica.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj