Wiele osób narzeka na to, że okulary przeszkadzają im w wielu czynnościach, które wykonują na co dzień. Rozwiązaniem mogą być soczewki kontaktowe, ale z nimi również nie każdy czuje się dobrze, bo mogą powodować podrażnienia. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad laserową korekcją wad wzroku, bo to sposób na leczenie oczu, dzięki któremu już na zawsze będzie można zapomnieć o okularach.

Laserowa korekcja wad wzroku – jakie wady można leczyć?

Leczenie oczu z pomocą lasera to rozwiązanie dla osób, które cierpią na krótkowzroczność lub nadwzroczność oraz mają astygmatyzm. Przy użyciu aktualnych metod leczenia można całkowicie pozbyć się wad wzroku od -12 do +6 dioptrii i 6 dioptrii astygmatyzmu. Wybór metody laserowej korekcji wzroku jest zależny od różnych czynników, między innymi od rodzaju wady, budowy oka, stylu życia i pracy pacjenta.

Metody leczenia oczu

Najnowocześniejszą metodą leczenia wad wzroku jest metoda ReLEx SMILE, w której stosowany jest laser femtosekundowy. Jest ona dostępna dla osób z wadą krótkowzroczności, których wada mieści się pomiędzy -0,5 a -10 dioptrii i nie więcej niż 5 dioptrii astygmatyzmu. Przy wadach dodatnich, czyli w przypadku nadwzroczności, stosuje się metodę FemtoLASIK vOptimum (od -6,0 do +2,00 dioptrii i 2,0 dioptrii astygmatyzmu), a przy większych wadach lub cieńszej rogówce FemtoLASIK vDesign (-12,0 do +6,00 dioptrii i 6,0 dioptrii astygmatyzmu). Wszystkie te metody są metodami dogłębnymi.

W sytuacjach, gdy z różnych powodów nie można zastosować metod dogłębnych, stosuje się metody powierzchniowe. Wśród nich warto wymienić metodę EBK, która jest wskazana u osób z bardzo cienką rogówką lub pracujących w zawodach z wysokim ryzykiem uszkodzeń powierzchni oka. Zabieg ten jest krótki, a przy zabiegu wykorzystuje się laser excimerowy.

Jak wygląda zabieg?

Wszystkie wyżej wymienione metody laserowej korekcji wzroku to metody wykonywane w znieczuleniu miejscowym. W jego trakcie pacjent przebywa na specjalnym łóżku, a jego powieki są specjalnie unieruchomione, by zapobiec mruganiu w trakcie zabiegu. Sam zabieg trwa nie dłużej niż kilkanaście minut, a po krótkim odpoczynku po zabiegu pacjent może udać się do domu. Lekarz przekazuje mu informacje dotyczące wizyt kontrolnych, stosowania odpowiednich leków po zabiegu oraz ograniczeń, których powinien przestrzegać. Chodzi przede wszystkim o brak nadmiernego wysiłku, ochronę oczu przed słońcem czy brak kąpieli w basenie/morzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj