Nie masz wpływu na rosnące ceny paliwa. Możesz jednak zrobić wiele, aby zmniejszyć jego zużycie. Jednym z kluczowych elementów efektywnego zarządzania flotą jest optymalizacja tras pojazdów. Zastanawiasz się, po co i jak ją przeprowadzić? Oto kilka wskazówek, dzięki którym Twoja firma może zaoszczędzić, i to nawet dziesiątki tysięcy złotych rocznie.

Wydatki na paliwo to najważniejszy element składowy kosztów eksploatacji aut firmowych. Dlatego warto dążyć do ich zoptymalizowania. Klucz do sukcesu leży w umiejętnym planowaniu pracy poszczególnych kierowców oraz rozsądne zarządzanie nią w czasie rzeczywistym. Tyle teoria. A jak przełożyć ją na praktykę?

Optymalizacja tras rozpoczyna się od analizy sytuacji wyjściowej

Aby móc wyeliminować największe grzechy zarządzania pojazdami, czyli puste przebiegi i dublowanie się tras, musisz wiedzieć, gdzie, kiedy i dlaczego do nich dochodzi. Dlatego aby w ogóle była możliwa optymalizacja tras, zacznij od montażu monitoringu GPS w samochodach firmowych.

Dobry system monitoringu GPS – np. ten od lidera rynku security, czyli Konsalnet – zapewnia nie tylko zabezpieczenie przed kradzieżą. Wręcz przeciwnie. Jego kluczową funkcją jest właśnie optymalizacja zarządzania pojazdami. Instalacja:

  • będzie śledziła pozycję każdego z podpiętego do systemu pojazdów w czasie rzeczywistym (czyli na bieżąco, przez 24 h na dobę), zapisując również parametry jazdy, np. prędkość czy zużycie paliwa,
  • jest połączona z aplikacją do zarządzania, w której znajdziesz historyczne dane dotyczące tras,
  • daje Ci możliwość wygenerowania szczegółowych raportów ze statystyką pracy poszczególnych aut.

Wystarczy, że przez kilka tygodni po uruchomieniu dasz instalacji pozbierać dane. W efekcie uzyskasz komplet informacji, z których będzie jasno wynikało, gdzie ponosisz największe straty.

Wyeliminuj puste przebiegi i zdublowane przejazdy

Obserwując dane zebrane przez system monitoringu, z łatwością namierzysz najsłabsze punkty obecnych procesów związanych z zarządzaniem autami. Sprawdź przede wszystkim:

  • które pojazdy przejeżdżają dziesiątki lub setki kilometrów w miesiącu z pustą przyczepą – podczas gdy mogłyby wykonywać, niskim nakładem czasu, dodatkowe zadania zwiększające Twoje przychody,
  • gdzie przejazdy kierowców dublują się – być może jedno auto będzie mogło zrealizować wszystkie punkty na częstej trasie, a pozostałe w tym czasie popracują w innym miejscu?

Czasem wystarczy nawet kilka drobnych zmian, aby uzyskać ogromne oszczędności czasu i pieniędzy.

Postaw na przejrzyste planowanie pracy

Aby zoptymalizować trasy, warto również unowocześnić system zarządzania pracą kierowców. Tak, aby kierownik mógł szybko zareagować np. gdy pojawi się dodatkowe zlecenie w trybie pilnym lub kiedy któryś z pracowników, z uwagi na utrudnienia na trasie, ma opóźnienia. System monitoringu GPS, jako że pozwala śledzić pozycję każdego z pojazdów w czasie rzeczywistym, daje taką możliwość. Co więcej, odpowiednia aplikacja pozwala na natychmiastową komunikację z kierowcą i przekazanie mu informacji o zmianach. Dzięki temu firma unika opóźnień w realizacji zadań, a koszty przejazdów poszczególnych pojazdów spadają.

Optymalizacja tras i zarządzania flotą w ogólnym ujęciu jest łatwa, gdy prowadzisz ją w oparciu o dobry system monitorowania GPS. Zapoznaj się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami i wybierz najlepsze dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj