Wady zgryzu należą do najczęstszych problemów stomatologicznych – ocenia się, że cierpi na nie ponad 90% Polaków. Mimo że połowa przypadków nadaje się do leczenia, wiele osób nie udaje się do dentysty. Krzywy zgryz to jednak nie tylko problem estetyczny – nieleczony może prowadzić do mniej lub bardziej poważnych powikłań utrudniających codzienne funkcjonowanie.

Skutki zdrowotne krzywego zgryzu

W zależności od stopnia zaawansowania krzywego zgryzu może on w różnym stopniu wpływać na codzienne funkcjonowanie. Stłoczone zęby są trudniejsze do oczyszczenia, co może skutkować próchnicą i tworzeniem się kamienia nazębnego. W dłuższej perspektywie taka sytuacja może prowadzić do chorób dziąseł, zaniku kości lub utraty zębów. Niewłaściwie ułożone zęby łatwiej się ścierają i kruszą, co skutkuje obniżeniem wysokości zwarcia. Może to powodować przedwczesne powstawanie zmarszczek oraz starszy wygląd twarzy. U dzieci nieleczone wady zgryzu skutkują uszkodzeniem zębów stałych i brakiem miejsca na nowe zęby.

Krzywy zgryz nierzadko jest przyczyną dolegliwości, które wydają się z nim zupełnie niepowiązane. Mowa tu między innymi o migrenach, bólach oczu, ramion i barków, a także szumach usznych. Poważne wady zgryzu utrudniają mowę (wywołując na przykład seplenienie), oddychanie oraz spożywanie posiłków. Mogą powodować lęk przed jedzeniem w obecności innych osób, obniżać samoocenę oraz przyczyniać się do powstawania poważnych kompleksów, skutkujących stopniowym wycofywaniem się z życia społecznego.

Jak leczyć krzywy zgryz?

Krzywy zgryz można leczyć na każdym etapie życia. W zależności od rodzaju wady oraz stopnia jej zaawansowania terapia wygląda jednak inaczej. Wiele nieprawidłowości pozwala skorygować leczenie ortodontyczne. Prócz standardowych oględzin jamy ustnej lekarz ortodonta zleca zwykle wykonanie zdjęcia RTG. Na podstawie jego oględzin zaleca zastosowanie aparatu ortodontycznego (stałego lub ruchomego) lub kieruje na leczenie protetyczne. U dzieci wystarczająca może okazać się mioterapia, która polega na wykonywaniu prostych ćwiczeń mimicznych twarzy.

Typowe wady leczone są w gabinetach ortodontycznych, ale trudniejsze przypadki mogą wymagać ścisłej współpracy lekarza ortodonty i chirurga stomatologicznego. Obaj ci specjaliści przyjmują na przykład w przychodni stomatologicznej ARTDENT w Brzesku. Interdyscyplinarne postępowanie ortodontyczno-chirurgiczne jest nieodzowne między innymi w przypadku wad szkieletowych, gdy podstawy kostne, w których umieszczone są zęby, zostały wykształcone w niewłaściwy sposób. Zabieg korekty wad kości twarzoczaszki wykonuje się wewnątrz jamy ustnej w znieczuleniu ogólnym, dzięki czemu jest on w pełni komfortowy dla pacjenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj