Kołobrzeg to miasto położone na Pomorzu Zachodnim, nad Morzem Bałtyckim, u ujścia rzeki Parsęty. Ze względu na charakterystyczny mikroklimat z obecnością w powietrzu aerosolu morskiego oraz występowanie źródeł solankowych wód leczniczych i pokładów borowiny, miasto zyskało miano uzdrowiska. Turyści chętnie odwiedzają ten nadmorski kurort nie tylko ze względu na walory zdrowotne, ale też piękne plaże i tereny spacerowe, ciekawe zabytki oraz regionalną kuchnię.

Co warto zobaczyć w Kołobrzegu?

Po skorzystaniu z uroków plaży i zażyciu morskiej kąpieli, warto wybrać się na spacer na największe żelbetowe molo w Polsce, liczące 220 metrów, by powdychać jeszcze drogocenny jod. Stamtąd idąc Bulwarem Jana Szymańskiego, możemy udać się do latarni morskiej. Nieopodal znajduje się zabytkowy park im Stefana Żeromskiego, gdzie można odpocząć w cieniu drzew, a także obejrzeć modernistyczny Pomnik Zaślubin Polski z Morzem. Poza częścią typowo uzdrowiskową Kołobrzeg to również miasto pełne zabytków. Zostało nawet wpisane na listę Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego, a dowody na istnienie architektury gotyckiej znajdziemy w mieście, podziwiając bazylikę mariacką, czy Basztę Lontową. Warto zobaczyć też okazały neogotycki ratusz z otwartym dziedzińcem pośrodku. Ciekawym miejscem krajobrazowym są też okolice ujścia rzeki Parsęty, gdzie istnieją dogodne miejsca do spacerów.

Jakie walory uzdrowiskowe przyciągają turystów do Kołobrzegu?

Kołobrzeg to miasto o rozbudowanej sieci sanatoriów, gdzie leczy się wiele schorzeń, w tym choroby górnych dróg oddechowych, krążenia, zaburzenia przemiany materii oraz dolegliwości stawowe. Kurację wspomagają rodzime wody mineralne, z których kiedyś bardzo popularna była Perła Bałtyku. Obecnie w wersji butelkowanej dostępna jest woda solankowa Jantar, która uzupełnia cenne utracone z potem elektrolity. W leczeniu stosowane są natomiast różne wody bromkowe i jodkowe, a także w przypadku chorób reumatycznych borowina. Specyficzny klimat jest dodatkowym czynnikiem ułatwiającym powrót do zdrowia.

Co jeszcze czyni Kołobrzeg atrakcyjnym miejscem dla turystów?

Bogata baza noclegowa sprawia, że znalezienie atrakcyjnego i niedrogiego noclegu nie jest trudne. Turyści mogą liczyć tu również na dobrze zorganizowane zaplecze gastronomiczne, które zaspokaja różne gusta i potrzeby. Zarówno osoby spragnione świeżych ryb morskich, jak i mięsożercy, czy wegetarianie znajdą w miejscowej ofercie coś dla siebie. Można tu też spróbować tradycyjnych regionalnych dań kuchni pomorskiej, takich jak śledź marynowany Bismarck, czy tradycyjny krupnik lub kartoflankę. Oferta często wzbogacana jest o nowości z różnych regionów świata. Istnieją także restauracje kuchni japońskiej, greckiej, włoskiej oraz pochodzące z innych regionów. Oto przykładowe miejsca, gdzie można dobrze zjeść:

– restauracja Barka zlokalizowana w centrum miasta przy ul. Zwycięzców 11, oferująca smaczne tradycyjne dania obiadowe, a także napoje,

– restauracja Pergola na bulwarze nadmorskim, z wyszukanymi daniami rybnymi, mięsnymi, a także deserami. Ciekawostką w menu są smażone lody podawane z sosem owocowym i karmelem,

Wiejska Chata u Beaty zlokalizowana w centrum zaprasza amatorów tradycyjnych dań obiadowych, w tym pierogów,

Grill House oferuje przez cały rok pyszne dania mięsne i rybne z węglowego grilla. Można tu spróbować także wyśmienitych pieczonych ziemniaków.

– Amatorów dobrej kuchni w tym marynowanych śledzi, pstrągów z warzywami i łososia zaprasza zlokalizowany w zabytkowym spichlerzu w centrum miasta Domek Kata.

To tylko wybrane propozycje, które swoimi specjałami zaspokoją kulinarne gusta klientów. Miasto ma do zaoferowania o wiele więcej atrakcyjnych smakowo miejsc, co sprawia, że turyści dobrze wspominają pobyt. Przyczynia się do tego zapewne mnogość atrakcji do zwiedzania oraz liczne tereny wypoczynkowe i rekreacyjne.

fot: pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj