Księgi wieczyste to określenie, z którym wielu z nas mogło mieć okazję się zetknąć. Większość jednak nie będzie miała dokładniejszego pojęcia o czym mowa. Tymczasem – księgi wieczyste to jawne i ogólnie dostępne zbiory informacje dotyczących poszczególnych działek budowlanych i posiadłości na terenie naszego kraju. Obecnie, wgląd do ksiąg wieczystych jest dostępny za pośrednictwem internetu. Można w ten sposób zapoznać się z niemal każdym wpisem umieszczonym w Księgach Wieczystych.

Wgląd do ksiąg wieczystych – online i za darmo

Dostęp do ksiąg wieczystych jest jawny oraz darmowy. Z ich treścią zapoznać się możemy w dwóch formach – zarówno tradycyjnej, papierowej, jak i zdigitalizowanej, elektronicznej. Do tej ostatniej dostęp mamy za pośrednictwem internetu. Warto jednak wspomnieć, że od grudnia 2014 roku wszystkie księgi wieczyste prowadzona są tylko i wyłącznie w postaci elektronicznej.

Sposób funkcjonowania ksiąg wieczystych jest regulowany przez odpowiednie rozporządzenia Ministerstwa Sprawiedliwości. Zgodnie z brzmieniem ustawy – stan zapisany w księgach wieczystych jest stanem faktycznym, czyli – treść danej księgi wieczystej określa, kto jest właścicielem nieruchomości. Jeśli nie istnieją dowody wskazujące na inny stan, wówczas to właśnie odpowiedni wpis umieszczony w księdze wieczystej orzeka o stanie rzeczywistym.

W przypadku, gdy stan zapisany na kartach księgi wieczystej jest odmienny od stanu faktycznego, stosuje się określone formy postępowania. Wówczas, rozstrzyga się na korzyść tej strony, która w sposób zgodny z prawem nabyła daną własność lub nieruchomość od osoby zapisanej w księdze wieczystej. Dotyczy to nawet tych sytuacji, gdy osoba taka nie była rzeczywistym właścicielem danej nieruchomości.

Księgi wieczyste online są dostępne do wglądu dla tych osób, które znają numer poszukiwanej księgi, a także odpowiednią cyfrę kontrolną.

Odpisy z księgi wieczystej

Dokonanie wpisu do księgi wieczystej odbywa się na podstawie odpowiedniego wniosku. Może on zostać złożony zarówno przez właściciela danej nieruchomości, jak i inne uprawnione do tego podmioty. Do takich należą między innymi: komornik, a także urząd skarbowy lub bank.

Formularz wniosku o dokonanie wpisu do księgi wieczystej można pobrać za darmo ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, a także zdobyć w formie papierowej w sądzie. Wypełnienie tego formularza jest stosunkowo proste i polega przede wszystkim na podaniu odpowiednich wymaganych informacji we wskazanych rubrykach.

Składając wniosek w sądzie, należy dysponować również dokumentami, które potwierdzają posiadanie prawa do danej nieruchomości. Dokumenty te muszą być w wersji oryginalnej (nie skserowanej lub elektronicznej) i stanowią załącznik dodawany do wniosku. Najczęściej, są to akty notarialne, odpowiednie decyzje administracyjne lub orzeczenia sądów. Po dokonaniu wpisu w księdze wieczystej, przekładane dokumenty zostają do niej dołączane.

Z ksiąg wieczystych potrzebujemy też niekiedy uzyskać odpis. Do jego zdobycia konieczne jest posiadanie przy sobie dowodu osobistego. Odpis może mieć formę zwykłą lub zupełną, które różnią się także opłatą za ich uzyskanie. W przypadku odpisu zwykłego z księgi wieczystej – opłata wynosi 15 zł; odpisy zupełne wymagają uiszczenia opłaty w wysokości 30 zł.

fot. materiały prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj