Aranżacja otwartych przestrzeni miejskich, które służą mieszkańcom, jest zadaniem bardzo wymagającym. Odeszliśmy bowiem od przypadkowości i najbardziej cenimy te miejsca, które urzekają swoim wyglądem i widać w nich przemyślane działania związane z nasadzaniem roślinności i ustawieniem małej architektury miejskiej, np. ławek, zewnętrznych siłowni, placów zabaw.

Na odpoczynek wybieramy parki i tereny zielone, które są urządzone praktycznie i ładnie. To bardzo ważne, by dbać o wygląd tego typu miejsc – podnosi to zdecydowanie atrakcyjność danego miasta, a dzięki temu zachęca turystów do odwiedzin. Oczywiście ciężko jednoznacznie określić, że to właśnie betonowe ławki powodują zwiększenie ruchu turystycznego, jednak są one ważnym elementem uzupełniającym główne turystyczne przestrzenie.

Wizualna atrakcyjność miasta

Mieszkańcy oceniają jakość życia w danym mieście na podstawie wielu różnych czynników. Jednym z ważniejszych jest to, jak władze danej miejscowości dbają o rekreację, tereny służące do odpoczynku i te miejsca, które śmiało możemy nazwać płucami miasta. W parkach wypoczywa ogromna ilość mieszkańców i przyjezdnych. Zwracają coraz większą uwagę na estetykę i wybierają takie miejsca, które są wizualnie bardziej przystępne, a także wygodniejsze. Mają w nich potencjał nieduże biznesy gastronomiczne, dzięki którym nie brakuje ani mieszkańców, ani turystów. Najlepiej widać to w ciepłe wiosenne dni. W ocenie wizerunku parku, a przez to również wizerunku miasta, ważny jest każdy szczegół. Jednym z tych szczegółów są elementy małej architektury, np. ławki, z których można korzystać podczas odpoczynku. Wśród tych, które najczęściej możemy spotkać w mieście są ławki żeliwne, stalowe i chyba najbardziej popularne: ławki betonowe. I choć na co dzień nie zwracamy większej uwagi na to, z czego wykonane są elementy małej miejskiej architektury, bardzo szybko jesteśmy w stanie ocenić, czy są dla nas wygodne, czy też nie.

Betonowe ławki – mała architektura miejska coraz piękniejsza

Betonowe ławki należą do najchętniej wybieranych elementów małej miejskiej architektury. Stają nie tylko w parkach, ale również miejscach najchętniej odwiedzanych przez turystów – starówkach, trasach spacerowych, bulwarach. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Producenci ławek i innych elementów, które uzupełniają przestrzeń miast, mają świadomość, że liczy się zarówno ich trwałość, jak i wygląd. Ławki betonowe, ławki modułowe z koszami, stojaki na rowery miejskie, czy słupki parkingowe – to tylko część tego, co stanowi wypełnienie miejskich ulic, parków i parkingów. Tego typu elementy nie tylko powinny spełniać swoją funkcję, ale również wpasować się w miejsce, którego są częścią, a przede wszystkim – nie burzyć jego wizerunku.

Na szczęście dostrzegamy coraz częściej, że osoby odpowiedzialne za urządzanie mienia użytku publicznego, zwracają uwagę na to, by takie miejsca były tak samo funkcjonalne, jak ładne. Dzięki temu możemy być dumni z naszych małych ojczyzn.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj