Od maja 2020 roku papierosów mentolowych, papierosów klikanych oraz tytoniu mentolowego do samodzielnego skręcania nie znajdziesz już na sklepowych półkach. Zakaz mentoli, będący skutkiem przyjętej w 2014 roku przez Unię Europejską dyrektywy, wszedł w życie trzy miesiące temu. To kolejna broń Unii Europejskiej w walce z nałogiem, której celem jest dążenie do poprawy życia i zdrowia obywateli.

Zakaz mentoli – czy rzeczywiście ma sens?

Wycofanie papierosów mentolowych i papierosów z klikiem ma ograniczyć liczbę osób uzależnionych od nikotyny. Eksperci unijni przyznają, że chodzi w dużej mierze o ograniczenie palenia wśród osób, które preferują smakowy tytoń, czyli głównie wśród młodzieży i kobiet. Komisja Europejska od 2014 roku podkreśla, że papierosy powinny mieć smak tylko i wyłącznie tytoniu, a przyjemny smak i aromat może wpłynąć na decyzję o rozpoczęciu palenia szczególnie przez młode osoby.

Papierosy mentolowe, które mają przyjemny smak, mogą powodować, że palacz zaciąga się mocniej, a dodatkowo nie jest w stanie kontrolować ilości nikotyny, która dostarczana jest do organizmu. Wiele osób uważa też, że papierosy mentolowe i papierosy klikane są, z uwagi na odczucia smakowe, mniej szkodliwe dla zdrowia. Te i inne powody doprowadziły do tego, że dyrektywa unijna wprowadziła całkowity zakaz mentoli na terytorium wszystkich krajów członkowskich.

Skutki wycofania papierosów mentolowych w 2020

Jeszcze do niedawna papierosy mentolowe i papierosy z klikiem wybierane były przez ponad 40% polskich palaczy. Jak podaje serwis ekonomiczny Money.pl, jednocześnie stanowiły aż 30% polskiego rynku. Nietrudno więc domyślić się, że wycofanie papierosów mentolowych w 2020 to potężny cios dla polskiej gospodarki. Jesteśmy bowiem liderem produkcji wyrobów tytoniowych w Unii Europejskiej, najmocniej więc odczujemy skutki dyrektywy. Straty poniesie zarówno budżet państwa, który straci ogromne fundusze z akcyzy, jak i polscy producenci tytoniu.

Co ciekawe, aż 20% nałogowych palaczy papierosów mentolowych, aromatyzowanych i papierosów klikanych deklaruje, że będzie nadal szukać ulubionych wyrobów w czarnej strefie. Eksperci szacują, że rocznie na nielegalny rynek już teraz trafia około 200 tysięcy nieopodatkowanych paczek, a liczba ta szybko wzrośnie w związku z wycofaniem papierosów mentolowych w 2020. Zakaz mentoli spowodował też, że polscy palacze czekają na więcej opcji alternatywnych dla papierosów mentolowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj