Decoupage to popularna technika zdobnicza. Coraz więcej osób pasjonuje się dekorowaniem przedmiotów. Takie zajęcie stanowi odskocznię od codziennych obowiązków. Do techniki decoupage wykorzystuje się różne przedmioty i materiały – nie tylko drewniane pudełka. Jednymi z nich są metalowe dodatki, nadające ciekawego charakteru. Co jeszcze wykorzystuje się do decoupage?

Czym jest decoupage?

Decoupage jest jednym ze sposobów na dekorowanie przedmiotów. Polega on na przyklejaniu wzorów (najczęściej wyciętych z cienkiej serwetki) na różne powierzchnie – najczęściej drewniane, choć zdarzają się też plastikowe, ceramiczne, metalowe, szklane. Kreatywni miłośnicy decoupage mogą ozdobić praktycznie wszystko – pudełka z drewna, szklane butelki, plastikowe pudełka po kosmetykach.

Najczęściej ozdabia się specjalne szkatułki, pudełka na wino, chusteczniki i serwetniki, herbaciarki, skarbonki. Wszystkie te produkty można zakupić w specjalistycznych sklepach, zajmujących się sprzedażą i produkcją akcesoriów z drewna. Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest hurtownia internetowa DECOUPAGE ze Skawicy. W zakładzie produkuje się np. drewniane pudełka i skrzynki, wyroby dekoracyjne, akcesoria kuchenne, elementy wyposażenia wnętrz. Wszystkie elementy mogą być uznane za gotowe do użycia lub przeznaczone do dekorowania.

Czy decoupage to tylko drewniane pudełka?

Decoupage kojarzy się jedynie z drewnianymi pudełkami i serwetkami, z których wycina się określone elementy. Owa technika wiąże się jednak też z innymi materiałami, niezbędnymi do wykonania pięknych opakowań. Potrzebne są pędzle (najczęściej nylonowe lub gąbkowe), kleje, lakiery. Dla uzyskania określonych efektów (szlifowania i docierania) przyda się też papier ścierny o różnych numerach.

Do techniki decoupage wykorzystuje się też metalowe dodatki. Przydają się one szczególnie w różnych szkatułkach. Przybierają nie tylko dekoracyjną, ale też użytkową postać. Za ich pomocą można otwierać i zamykać szkatułki.

Efekty w decoupage

Na drewnianych przedmiotach można uzyskać różne ciekawe efekty – wszystko dzięki różnorodnym elementom i materiałom. Kreatywni miłośnicy często decydują się na wykonanie złoceń (z folii lub za pomocą farb) czy spękań. Dzięki specjalnym pigmentom opakowania mogą przybrać efekt starości. Istnieje też inna technika, umożliwiająca przeniesienie komputerowego wydruku na ozdabiany materiał. Taka opcja pojawia się dzięki specjalnym substancjom chemicznym.

Koszty za poszczególne materiały elementy nie są wysokie. Można je bezproblemowo zakupić w specjalistycznych sklepach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj