Nauka języków obcych przez projekt staje się coraz popularniejsza w Polsce. Wiele osób dostrzega w niej sposób na efektywną i stosunkową szybką naukę obcej mowy. Na czym polega nauka języka metodą projektu? Dla kogo jest ona zaadresowana? Czy sposób ten rzeczywiście jest efektywny?

Metoda projektu – najważniejsze informacje

Metoda projektu jest wdrażana w wielu polskich szkołach na zajęciach językowych. Nauczyciele starają się tym samym wpłynąć na wszystkie zmysły uczniów, angażując nie tylko ich wzrok i słuch, ale również kanały percepcji takie jak ruch i dotyk. Dzięki temu łatwiej skupić i zaangażować ucznia w realizację danego projektu. Metoda skupia się przede wszystkim na wykonywaniu mniejszych i większych projektów na podstawie realizowanych tematów. Podręcznik pełni funkcję przewodnika, który wskazuje tematy i formy ewaluacji. Do każdego tematu załączone są polecenia, które dotyczą odrębnych tematów i mają na celu zaangażowanie ucznia poza lekcją. Przykładem takiej metody jest wykonanie plakatu, bądź kolażu, które będą odpowiedzią np. na temat ulubionego zwierzątka domowego. Dziecko zaangażowane w realizację projektu nie tylko przyswoi dodatkowe słownictwo, ale również zredukuje stres związany z prezentacją pracy przez kolegami z klasy.

Realizacja projektu

Podczas realizacji metody projektowej najważniejsza jest aktywizacja uczniów. Dzięki niej dzieci aktywnie włączają się w organizację zajęć, a tym samym są bardziej zaangażowane w przyswajanie wiedzy. Jeżeli zajęcia nie zamykają się w standardowych ramach lekcji językowej, dużo prościej zainteresować nimi uczniów, którzy mają bodziec do zgłębiania wiedzy, również samodzielnie w domu. Realizacja całego projektu dotyczy przede wszystkim rozwijania umiejętności pozawerbalnych, które są konieczne do sprawnego posługiwania się językiem obcym.

Nauka języków obcych przez projekt skraca dystans pomiędzy uczniem a nauczycielem, przez co dzieci czują się dużo swobodniej na lekcji, redukcji ulega również stres wywołany nadchodzącymi egzaminami, bądź kartkówkami. Metoda projektu sprawdza się nawet u najmłodszych dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj