Szyfrowanie danych jest jednym ze sposobów na ich zabezpieczenie przed niepowołanym dostępem. Może być stosowane zarówno w firmach, jak i przez prywatne osoby, które chcą ochronić ważne dla nich pliki. Jak to działa? I czy jest możliwe szyfrowanie danych na innych nośnikach niż dysk komputera?

Jak działa szyfrowanie danych?

Czym jest szyfrowanie? Jest to sposób przekształcenia czytelnego dla człowieka tekstu w niezrozumiały ciąg znaków. W tym celu wykorzystywane są specjalnie opracowane algorytmy, których złamanie jest trudne lecz wręcz niemożliwe do zrealizowania. Dzięki temu można ukryć informacje przed niepożądanym lub nieuprawnionym dostępem.

Najczęściej wykonuje się szyfrowanie danych na dysku, chociaż obecnie nie jest to jedyne rozwiązanie. W ten sposób można zabezpieczyć także nośniki zewnętrzne, przy czym przykładowo szyfrowanie danych na pendrive odbywa się w podobny sposób.

Metody szyfrowania danych

Wyróżnia się kilka sposobów szyfrowania danych. W ten sposób można ochronić przed niepożądanym dostępem zarówno pojedynczy plik jak i cały dysk (szyfrowanie pełne). W pierwszym przypadku każdy z dokumentów może być zabezpieczony innym hasłem. Natomiast jeśli zaszyfruje się cały dysk, to osoba, która z niego korzysta, będzie mieć dostęp do wszystkich informacji.

Natomiast ze względu na sposób, w jaki koduje się dane, wyróżnia się szyfrowanie programowe i sprzętowe. Pierwsze z nich jest najbardziej popularne, wymaga jedynie zainstalowania odpowiedniego programu. Szyfrowanie danych ułatwia aplikacja Specfile i to na jej przykładzie wyjaśnimy, jak działa ten proces. Ten program szyfrujący zintegrowany jest z systemem operacyjnym, dzięki czemu korzystanie z niego jest bardzo proste. Co trzeba zrobić? Wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszy w wybrany plik lub folder i wybrać jedną z opcji: „szyfruj” lub „deszyfruj”. Możliwe jest także tzw. szyfrowanie „w locie”. Aby odkodować plik, trzeba kliknąć podwójnie w jego nazwę (wtedy zmienione zostanie jego rozszerzenie na oryginalne). Natomiast po zamknięciu dokumentu aplikacja automatycznie go ponownie zaszyfruje. Co ciekawe, możliwe jest zabezpieczenie w ten sposób nawet danych znajdujących się w „chmurze”.

A na czym polega szyfrowanie sprzętowe? Można stosować specjalny mikroprocesor przystosowany do konkretnej platformy sprzętowej, który utrudnia niepożądaną manipulację. Montuje się go na płycie głównej, jest elementem uwierzytelniającym. Jest to jednak zaawansowane technologicznie rozwiązanie, dlatego częściej korzysta się ze specjalistycznych programów.

Zalety kodowania danych

Zaleca się zarówno kodowanie swoich prywatnych danych, jak i firmowych. Umożliwia to uzyskanie pewności, że nie zostaną one przechwycone przez niepowołane osoby.

Dzięki temu można ochronić wiedzę know-how firmy, jej patenty czy nowoczesne rozwiązania. To również sposób na bezpieczne archiwizowanie dokumentów będących tajemnicą przedsiębiorstwa.

Szyfrowanie danych jest bardzo ważne ze względu na obowiązujące przepisy dotyczące ochrony danych osobowych (RODO). Nie może dojść do ich wycieku, ponadto instytucje do tego uprawnione, mogą weryfikować, jaki zakres ochrony został zastosowany w tym przypadku. To sprawia, że w praktycznie każdej branży kodowanie informacji może okazać się konieczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj