Projektując ogród i dobierając gatunki roślin, które się w nim znajdą najczęściej zwracamy uwagę na to, by charakteryzowały się ona atrakcyjnym wyglądem czy to z uwagi na swój kształt i rozmiar, czy też wygląd liści lub obecność kwiatów. Zwykle interesuje nas też pora roku, w której roślina będzie najpełniej prezentowała swe walory. Nieco rzadziej patrzymy na ogród jako na złożony ekosystem, w którym niezbędna jest też obecność owadów.

Owady pożyteczne w ogrodzie

Wiele roślin sadzonych często w przydomowych ogrodach wymaga stałej obecności tzw. owadów pożytecznych. Pełnią one istotną funkcję, odpowiadając za zapylanie pojawiających się kwiatów, a także zwalczają wiele gatunków szkodników. Ich praca nierzadko pozwala na ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin, umożliwiając przyjazną dla środowiska naturalnego uprawę, uzupełnianą starannie dobranymi preparatami ekologicznymi, dostępnymi m.in. w ofercie Centrum Ogrodniczego Zielony Klomb. Wśród owadów najważniejszych dla zwalczania szkodników znajdują się m.in. biedronki, które żywią się mszycami, a także ważki i pająki. Istotna jest też obecność mniej znanych gatunków, takich jak niektóre pluskwiaki żywiące się przędziorkami czy jajami owocówek, np. dziubałek gajowy czy roztoczy m.in. dobroczynki zjadającej szpeciele.

Zapylanie kwiatów – w tym drzew owocowych takich jak jabłonie, czereśnie i śliwy, jak również krzewów, choćby porzeczki oraz warzyw np. pomidorów – to domena części owadów latających. Istotne są oczywiście pszczoły miodne i pszczoły murarki, ale duże znaczenie mają także trzmiele, które są aktywne przez najdłuższą część roku i „obsługują” wiele różnych gatunków roślin.

Jak przyciągnąć owady pożyteczne?

Sposobem na zwabienie owadów pożytecznych jest zapewnienie im odpowiednich warunków zarówno jeśli chodzi o możliwość przezimowania i rozwoju, jak i dostarczenie właściwego pokarmu. Szczególnie istotny będzie dobry dobór roślin przyciągających owady zapylające – nie można zapominać o roślinach miododajnych, a więc takich, które dość długo kwitną, oferując znaczne ilości pyłku i nektaru. Dobrymi przykładami mogą tu być m.in. wrzosy, szałwia i mięta. Praktyczne będzie urządzenie łąki kwietnej, która da bezpieczne schronienie wielu gatunkom owadów. Niezastąpione będzie także zawieszenie domków dla owadów. Dobrze dobrane i umieszczone w słonecznym i osłoniętym od wiatru miejscu przyciągną pszczoły murarki, trzmiele czy złotooki. Warto też pamiętać o pozostawieniu na zimę części liści, wśród których schronienie znajdą np. biedronki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj