Rozwój infrastruktury drogowej sprawił, że konieczne stało się objęcie ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej wszystkich kierowców. Niestety ilość wypadków na polskich drogach wciąż rośnie, a dzięki ubezpieczeniu OC osoba poszkodowana może zyskać odszkodowanie komunikacyjne. Niestety zdarza się również tak, że sprawca wypadku nie posiada polisy OC. Czy w takim wypadku osoby poszkodowane mają prawo do otrzymania jakiejkolwiek formy zadośćuczynienia? Przedstawimy Wam garść porad odnośnie odszkodowań komunikacyjnych i nietypowych sytuacji, z którymi może Wam przyjść się zmierzyć w związku z wypadkiem czy kolizją na drodze.

Co zrobić, gdy sprawca wypadku nie ma OC?

Wypadki chodzą po ludziach. Niestety wystarczy tylko chwila nieuwagi kierowcy i już może dojść do stłuczki czy też poważnej kolizji drogowej. W takiej sytuacji pierwsze, co się kojarzy to fakt, że osoba poszkodowana może ubiegać się o odszkodowanie, w tym przypadku rozumiane jako naprawa szkód z ubezpieczenia OC sprawcy. Jednak jak wiadomo OC do tanich nie należy i pomimo tego, że jest obowiązkowe, to nie wszyscy kierowcy je wykupują. Jeżeli osoba poszkodowana posiada AC, to może starać się o wypłacenie odszkodowania właśnie z tego funduszu. Jednak bądźmy szczerzy niestety niewielu kierowców wykupuje AC. Na szczęście można starać się o wypłacenie odszkodowania przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Szczegółowych informacji na ten temat może udzielić nam adwokat. Białystok jest miastem, w którym można uzyskać pomoc prawną w tym zakresie np w www.bialystok-adwokaci.eu.

Fundusz Gwarancyjny – co warto wiedzieć?

Zasady działania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego zostały określone w ustawie z dnia 22 maja 2013 roku, a dokładnie w art. od 96-119a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych i Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Do zadań Funduszu należy wypłata odszkodowań komunikacyjnych osobom, które zostały poszkodowane w wypadkach drogowych, a sprawca nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC. Fundusz wypłaca także odszkodowania, gdy sprawca nie został zidentyfikowany.

Kiedy można starać się o wypłatę odszkodowania z UFG?

O odszkodowanie komunikacyjne z UFG można starać się w sytuacji, gdy do wypadku doszło w okolicznościach, gdy wina sprawcy jest jednoznaczna, a nie posiada on ubezpieczenia OC. W tym przypadku Fundusz wypłaca zadośćuczynienie. Może być to pokrycie kosztów leczenia, czy też renta, jednak trzeba wiedzieć, że Fundusz wypłaca też odszkodowania za uszkodzony samochód, jeśli sprawca nie miał OC. Kolejna sytuacja dotyczy pojazdu, który został zidentyfikowany i wyrządził szkodę, jednak był zarejestrowany za granicą. Jednak, gdy Polska ma podpisane porozumienie wielostronne, to osoba poszkodowana może otrzymać odszkodowanie komunikacyjne zarówno za uszkodzenie ciała, jak i mienia. Niestety czasami zdarza się, że sprawca wypadku nie został zidentyfikowany. Wtedy można otrzymać odszkodowanie z Funduszu, jednak owo zadośćuczynienie nie będzie obejmowało odszkodowania za uszkodzony samochód, o czym przypomina adwokat. W Białymstoku można uzyskać fachowe porady odnośnie odszkodowań komunikacyjnych w takich sytuacjach. Trzeba również wiedzieć, że w sytuacji, gdy doszło do śmierci niewinnego kierowcy, bądź też uszkodzenia ciała, a rozstrój zdrowia trwa dłużej niż 14 dni, to poza rentą może starać się także o odszkodowanie za szkodę mienia, czyli uszkodzony samochód.

Jak starać się o odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego?

Poszkodowany może dochodzić roszczeń z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W tym przypadku powinien zgłosić się do jakiegokolwiek zakładu ubezpieczeniowego. Trzeba wiedzieć, że należy wybrać takiego ubezpieczyciela, który zajmuje się działalnością w zakresie ubezpieczenia OC. Każdy zakład jest zobowiązany przyjąć zgłoszenie. Następnie zostaje wszczęta procedura, gdzie ustala się zasadność, a także wysokość roszczeń. Cała dokumentacja zostaje wtedy przesłana do Funduszu, a osoba poszkodowana zostaje o tym poinformowana. Zazwyczaj czas postępowania powinien zamknąć się w terminie 30 dni. Jednak w zależności od trudności sprawy ten termin może się znacznie wydłużyć.

Wszystkie osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych mogą starać się o odszkodowanie. W przypadku ubezpieczenia OC sprawca szkody pokrywa naprawę samochodu kierowcy poszkodowanego. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia ciała poszkodowana osoba może wystąpić do sądu o odszkodowanie z powództwa cywilnego. Jednak, gdy sprawca wypadku nie ma OC bądź nie został zidentyfikowany wtedy sprawą zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj