Grzałka przemysłowa to urządzenie przekształcające energię elektryczną w ciepło. Wytworzone w ten sposób ciepło poprzez różne wymienniki jest przekazywane dalej w celu podniesienia temperatury docelowego obiektu. Tego rodzaju urządzenia wykorzystuje się w procesach technologicznych wymagających zastosowanie wysokiej temperatury.

Grzałki patronowe, rurkowe i opaskowe

Wśród produktów dostępnych w sprzedaży znaleźć można m.in. grzałki opaskowe (więcej na https://sinkoplex.pl/produkty/11/grzalki-opaskowe-ceramiczne). Tego rodzaju elementy grzejne wykorzystywane są przede wszystkim w celu równomiernego rozprowadzenia ciepła na powierzchniach o owalnym kształcie. Do ich wytworzenia najczęściej używa się taśm lub drutów oporowych umieszczonych w osłonie ceramicznej lub mikantowej. Całą konstrukcję dodatkowo obudowuje się elementami wykonanymi ze stali nierdzewnej lub mosiądzu.

Grzałki rurkowe wytwarzane są drutu oporowego. W przypadku tego rodzaju urządzeń rolę izolatora pełni tlenek magnezu. Do wykonania osłony używa się powłoki zewnętrznej wykonanej z odpornego na wysoką temperaturę i utlenianie materiału, takiego jak stal węglowa, mosiądz lub miedź. Tego rodzaju konstrukcje mogą osiągać temperaturę zbliżoną do 1000°C. Sprawdź także: https://sinkoplex.pl/produkty/5/grzalki-rurkowe.

Producent grzałek (taki jak np. Sinkoplex) przemysłowych może mieć w swojej ofercie także urządzenia patronowe. Takie konstrukcje zbudowane są z elementu grzejnego wytworzonego ze stopu niklowo-chromowego oraz rury osłonowej. Charakterystyczną cechą grzałek patronowych jest emisja dużych ilości ciepła na niewielkiej powierzchni.

Wykorzystanie grzałek w przemyśle

Grzałki przemysłowe to urządzenia, które znajdują zastosowanie w wielu branżach. Produkty opaskowe wykorzystuje się głównie przy produkcji tworzyw sztucznych, takich jak folia polietylenowa lub polipropylenowa. Dzięki swej dużej odporności na wymagające warunki pracy stosuje się je również w przemyśle chemicznym, obuwniczym, spożywczym oraz odlewnictwie.

Z urządzeń rurkowych najczęściej korzysta się w zakładach piwowarskich podczas warzenia piwa. Stanowią one także element wyposażenia pieców chlebowych znajdujących się w piekarniach. Tego rodzaju grzałki można znaleźć w piecach akumulacyjnych, komorach grzewczych oraz wielu innych urządzeniach wykorzystywanych w gospodarstwach domowych.

Jeśli chodzi o grzałki patronowe, są powszechnie wykorzystywane w motoryzacji, przemyśle drzewnym, obuwniczym oraz przemyśle zajmującym się produkcją tworzyw sztucznych. Takie urządzenia znajdują też zastosowanie w technice laboratoryjnej, a nawet w przemyśle lotniczym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj