Absolwenci szkół średnich na pewnym etapie swojego życia stają przed trudną decyzją wyboru. Większość z nich nie wie, czy zdecydować się na studia stacjonarne, czy niestacjonarne. Istnieje między nimi kilka różnic przekładających się na zalety i wady studiowania w jednym z trybów. Wybór studiów nie jest prostą sprawą, niemniej jednak powinien być on w pełni dopasowany do przyszłego studenta. Czym różnią się studia stacjonarne od niestacjonarnych? Wyjaśniamy.

Jak wyglądają studia w trybie stacjonarnym?

Studia stacjonarne nazywane studiami dziennymi, na państwowych uczelniach prowadzone są bezpłatnie. Nauka w tym trybie realizowana jest od poniedziałku do piątku i zależnie od kierunku oraz uczelni, może odbywać się w godzinach porannych, popołudniowych lub czasem wieczornych. Na studiach stacjonarnych program nauczania jest bardzo rozbudowany, a studenci podczas zajęć mają dużo czasu na przyswojenie wiedzy, a także na zadanie nurtujących ich pytań.

Na czym polegają studia niestacjonarne?

Studia niestacjonarne popularnie określane zaocznymi odbywają się natomiast na regularnych weekendowych zjazdach. W zależności od uczelni może być to piątek-niedziela, piątek-sobota lub sobota-niedziela. Co więcej, zjazdy organizowane są nie co tydzień, ale co około 2 tygodnie. Tryb niestacjonarny opiera się na przyspieszonym programie nauczania, a tym samym studenci mają mniej godzin zajęć niż studenci stacjonarni.

Zaoczny tryb studiowania wymaga również od uczestników dużego zaangażowania i większej samodzielności, ponieważ czasami sami muszą doczytać materiał lub dokształcić się w danym zakresie.

Jakie są różnice między studiami stacjonarnymi a niestacjonarnymi?

Studia dzienne ze względu na to, że prowadzone są w ciągu dnia, w większości przypadków utrudniają pracę zawodową na pełny etat. Studenci stacjonarni cały swój czas w tygodniu spędzają na uczelni, dlatego też mogą oni pracować wyłącznie wolnymi popołudniami lub w weekendy. Oprócz tego studiowanie w trybie dziennym często wiąże się z koniecznością wyprowadzki do innego miasta, a co za tym idzie, nauki samodzielności.

Studia niestacjonarne w Wyższej Szkole Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi z racji tego, że odbywają się w piątki oraz w soboty, dają studentom szansę na podjęcie pracy zawodowej. Mogą oni zatem łączyć teorię z praktyką i skupić się jednocześnie na nauce oraz na rozwoju swojej kariery zawodowej. Zdobywając doświadczenie, z pewnością zyskają wiele potrzebnych umiejętności, a co więcej ich kandydatura wyróżni się na konkurencyjnym rynku pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj