Technologia plazmowa oddaje nieocenione usługi podczas obróbki mechanicznej metali. Specjalistyczne palniki plazmowe umożliwiają szybkie i precyzyjne przecinanie materiałów przewodzących prąd, przede wszystkim blach stalowych i aluminiowych. Pod warunkiem, że poddawane są regularnym serwisom i konserwacjom. Dowiedz się, jak ważne są te czynności i komu warto je zlecić.

Jak działa cięcie plazmowe?

Cięcie termiczne wykorzystuje zjawisko łuku plazmowego. Plazma, jako materia o cechach przypominających gaz, ale o zdecydowanie wyższej jonizacja cząstek ma rosnącą zdolność do przewodzenia prądu elektrycznego wraz ze wzrostem temperatury. Podczas przepływu prądu o odpowiednio wysokiej wartości zaczyna emitować energię w postaci światła i ciepła. Łuk elektryczny umożliwia wywołanie reakcji egzotermicznej gazu stosowanego podczas obróbki i otrzymanie strumienia plazmy o bardzo wysokiej temperaturze. To zjawisko wykorzystuje się do budowy palników, dzięki którym możliwe jest precyzyjne cięcie elementów metalowych.

Niedomagania źródeł plazmy i palników plazmowych

Najważniejszymi urządzeniami w zestawach do cięcia plazmowego są źródła plazmy. Specjalistyczne agregaty plazmowe zapewniają wysoką sprawność obróbki oraz umożliwiają całkowite zautomatyzowanie procesu. Od ich wydajności zależy wyjątkowa dokładność i powtarzalność procesu. W przypadku różnego typu uszkodzeń, które wpływają na obniżenie sprawności źródła plazmy, konieczna jest profesjonalna naprawa. Bardzo istotne w procesie cięcia plazmowego są palniki. W przypadku ich zużycia cięcie plazmą staje się kłopotliwe, niedokładne oraz bardziej energo- i materiałochłonne. Wszystkie elementy noszące wyraźne oznaki przepalenia muszą być możliwie szybko zastąpione nowymi. Jedną z firm zajmujących się usuwaniem usterek, a jednocześnie modernizacją maszyn przemysłowych jest dystrybutor techniki plazmowej Control z Mikołowa.

Jak ważny jest profesjonalny serwis maszyn plazmowych?

Regularne serwisy urządzeń techniki plazmowej pozwalają na utrzymywanie ich w pełnej sprawności, a niekiedy nawet na zwiększenie efektywności ich pracy. Prawidłowo przeprowadzona konserwacja poprawia warunki pracy i zwiększa bezpieczeństwo pracowników, a także w dużym stopniu minimalizuje ryzyko awarii. Częste przeglądy oraz bieżące naprawy nawet najdrobniejszych usterek wpływają pozytywnie na wytrzymałość maszyn i zapewniają długą żywotność. Warto jednak pamiętać, aby konserwację urządzeń zlecać profesjonalnym i doświadczonym firmom, które dysponują dostępem do oryginalnych części zamiennych, komponentów i podzespołów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj