Laptop to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Nic dziwnego, że większość osób wstrzymuje się z tą inwestycją tak długo, jak to możliwe. Czasem proste triki i tanie sprzęty jak podstawka pod laptop mogą znacznie poprawić komfort użytkowania, a nawet przedłużyć życie komputera.

Każdy laptop czeka w końcu moment, gdy nie da się już go dłużej używać i trzeba kupić nowy. Jednak można znacznie opóźnić tą chwilę, i to w większości za pomocą naprawdę prostych sposobów. Poniżej lista tego, co możesz zrobić czy dokupić. Pamiętaj: nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę, gdy laptop będzie już ledwo działał. Zastosowanie tych rozwiązań wcześniej sprawi, że dłużej będzie sprawny.

Podstawka pod laptop i inne akcesoria

Warto zacząć od tego, jak można poprawić działanie laptopa za pomocą urządzeń zewnętrznych. Jednym z nich jest podstawka pod laptop. To, czy się przyda, zależy od posiadanego modelu i tego, jak pracujesz. Niektóre komputery przenośne mają aluminiową obudowę wyposażoną w odpowiednio dużo otworów, które odprowadzają gorące powietrze. Inne modele mają plastikową obudowę, która łatwo się nagrzewa. Jeśli tego typu sprzęt często trzymasz w pościeli czy na kanapie, może się łatwo przegrzać. Zobacz, jaka będzie najlepsza podstawka chłodząca pod laptop w takiej sytuacji. Możesz wybrać taką na USB, jak i podstawkę chłodzącą bez mocowania lub stację dokującą na specjalne klipsy.

Zwróć uwagę, na czym stawiasz komputer podczas pracy. Jeśli blat biurka łatwo się nagrzewa, pomyśl o podstawce pod laptop, a przynajmniej o podłożeniu pod komputer książki, tak by odsłonić część jego podstawy i umożliwić wentylację.

Ignorowanym niekiedy dodatkiem do laptopa jest odpowiedni pokrowiec. Taki, który ochroni sprzęt i nie dopuści do jego kontaktu z wodą czy kurzem. To ważne, szczególnie, gdy korzystasz ze sprzętu w podróży lub często nosisz go w torbie. Jeśli kupujesz laptop z drugiej ręki, warto sprawdzić, czy dołączony kabel ładujący jest oryginalny. Niedopasowane do modelu kable z czasem mogą zmniejszać moc baterii laptopa.

Co kryje się wewnątrz laptopa

Kolejną rzeczą, którą można zrobić, jest oczyszczenie laptopa. Najlepiej oddać w tym celu komputer do serwisu. Można też wykorzystać specjalne sprzężone powietrze, które wyssie brud spomiędzy klawiszy klawiatury. Kupując laptop, zwróć uwagę, czy keybord ma budowę wyspową, czy pomiędzy klawiszami da się dostrzec szczeliny. W tym drugim wariancie z czasem będzie się tam gromadziło futro zwierząt czy kurz, co na pewno nie pomoże komputerowi w zachowaniu pierwotnej szybkości i wydajności.

Możesz też samodzielnie spróbować go otworzyć. Śrubki umieszczone w komputerowej obudowie są bardzo drobne, a zgubienie jednej może spowodować, że obudowa nie będzie się trzymała na miejscu. Dlatego warto to robić wyłącznie w spokojnym miejscu, gdzie żadna z nich nie zaginie. Po otwarciu laptopa wystarczy usunąć zabrudzenia i kurz. Do czyszczenia wnętrza laptopa świetnie nadają się waciki do uszu.

Kwestia odpowiedniego oprogramowania

Spadająca z czasem wydajność laptopa to nie tylko kwestia kurzu i przegrzewania się. Chodzi też o nagromadzenie programów, które spowalniają pracę systemu. Regularnie sprawdzaj, czy nie masz na dysku wirusów i usuwaj je za pomocą specjalnego programu. Co jakiś czas czyść dysk programem takim, jak CC Cleaner, by usunąć pozostałości po plikach. Możesz też ręcznie odinstalować te programy, z których od dawna nie korzystasz. Przy kolejnym włączeniu komputera sprawdź, które niepotrzebne programy automatycznie uruchamiają się w tle i zrezygnuj z nich. Zdjęcia czy filmy umieść na dyskach zewnętrznych, by nie zapełniać niepotrzebnie dysku. Dzięki temu będzie on szybciej działał, nieobciążony dodatkowymi zadaniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj