Pojemniki fermentacyjne są niezbędnymi elementami każdego zestawu do przygotowania piwa, jak i innych trunków. Dzięki nim, możliwa jest prawidłowa fermentacja, a więc przemiana związków organicznych zachodząca w warunkach beztlenowych. Za pomocą takiego zbiornika możemy kontrolować cały proces, jak i sprawdzać poszczególne jego fazy.

Jak uszczelnić wiadro fermentacyjne?

Aby cały proces fermentacji przebiegł bez żadnych problemów, niezbędne jest odpowiednie uszczelnienie pojemnika. Wiaderko fermentacyjne powinno zostać zamknięte przeznaczoną do tego pokrywką. Dzięki niej, możemy mieć pewność, iż powstający wewnątrz płyn nie utleni się i nie zepsuje, co oczywiście oznaczałoby nieudaną fermentację. Jeżeli doszłoby do uszkodzenia uszczelki pokrywki, można, a nawet trzeba ją dokupić i wymienić. Pojemników z tworzyw sztucznych zazwyczaj nie trzeba dodatkowo uszczelniać, gdyż posiadają one zakręcane zamknięcia. Inaczej sprawa wygląda w przypadku użycia zwykłych pokrywek.

Olej roślinny i wazelina

Domowym sposobem na uszczelnienia wiadra do fermentacji jest nasmarowania krawędzi otworu zwykłym olejem roślinnym do smażenia. Warto jednak pamiętać, iż ten sposób niesie ze sobą pewne ryzyko. Jeżeli olej przedostanie się do zbiornika, wówczas proces fermentacji nie uda się i trzeba będzie rozpocząć go od nowa. Innym sposobem jest zastosowanie wazeliny w miejscu styku z pokrywką. Ta metoda także stwarza takie ryzyko, jeżeli za bardzo przechylimy fermentator do piwa i tłuszcz dostanie się do nastawu. Po użyciu wazeliny należy zawsze dobrze wymyć wiadro i pokrywkę, gdyż olej może ulec zjełczeniu.

Gumowe albo silikonowe uszczelki

Można je zakupić w większości sklepów gumowych. Przed wyborem odpowiedniego produktu, należy zmierzyć obwód zamknięcia i szerokość szczeliny w pokrywce. Co ważne, uszczelki nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu z moszczem.

Trzeba pamiętać, aby zachować ostrożność podczas przygotowywania trunku. W żadnym razie nie może dojść do porysowania i uszkodzenia wnętrza zbiornika. Jeżeli wiadro fermentacyjne będzie miało porysowane wnętrze, wówczas w szczelinach zaczną namnażać się bakterie. W przypadku, kiedy fermentator do piwa ma widoczne zarysowania, wówczas przed użyciem zbiornika należy go odkazić wrzątkiem albo wodnym roztworem pirosiarczynu.

Jaki fermentator do piwa wybrać?

Produkcja domowego piwa jest niewykonalna bez posiadania odpowiedniego sprzętu. Chcąc przygotować ten trunek należy mieć specjalny zestaw do tego celu, którego najważniejszym elementem jest fermentator. Jest to pojemnik, w którym przeprowadzany jest cały proces fermentacji piwa czy też innego alkoholu. Co ważne, warto mieć dwa pojemniki do fermentacji– jeden z filtratorem, a drugi z rurką fermentacyjną oraz pokrywką. Najważniejszą kwestią jest to, aby pojemnik fermentacyjny do piwa był szczelny, a więc miał odpowiednią pokrywkę. Polecane jest zwłaszcza pokrywka zatrzaskowa. Często wybierane są zwłaszcza zbiorniki wykonane z tworzywa sztucznego. Są one lekkie, łatwe w obsłudze oraz dezynfekcji. Wiadro do fermentacji musi być dostosowane do indywidualnych wymagań użytkownika. Na rynku dostać można wiadra fermentacyjne o pojemności:

  • 10 litrów- pojemność odpowiednia dla osób początkujących, którzy eksperymentują z przygotowywaniem trunku,
  • 15 litrów- to też zbiornik polecany osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fermentacją piwa,
  • 20 litrów- odpowiednia pojemność wiadra dla osób bardziej doświadczonych,
  • 30 litrów- jedne z największych pojemników, dobre dla osób mających już swoje sprawdzone receptory i znające się na fermentacji piwa.

W sytuacji przygotowywania piwa z brekwitu sprawdzi się jeden zbiornik wyposażony w kranik, pokrywę i otwór na rurkę fermentacyjną. Polecany jest zwłaszcza taki z reduktorem osadu. Fermentator z miarką pokazuje ilość piwa w fermentatorze. Przydatny do niego może okazać się też termometr ciekłokrystaliczny. Drugi fermentator przyda się w przypadku chęci przelania piwa na cichą fermentację. Wybierając wiadra fermentacyjne należy zwrócić uwagę zwłaszcza na ich:

  • trwałość,
  • szczelność,
  • elastyczny korek,
  • czytelną miarkę.

Wiadra fermentacyjne dostępne są w różnych cenach, w zależności od ich pojemności, jak i dodatków.

W zestawie do domowego piwa przyda się też balingometr, a więc sprzęt, przy którego pomocy można ustalić stężenie cukru w danej substancji. Przydatne są też butelki z kapslami, wężyk do przelewania oraz kapslownica. Co ważne, przed rozpoczęciem prac nad produkcją swojego własnego piwa, wszelkie elementy sprzętu trzeba dobrze wysterylizować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj