Zapalenie pęcherza u zwierzęcia domowego jest pozornie niegroźną i łatwą w leczeniu dolegliwością. Schorzenie to szybko jednak staje się bardzo dokuczliwe dla psa lub kota. Domowe sposoby leczenia mogą przysporzyć zwierzakowi dodatkowego cierpienia. Jakie są objawy zapalenia pęcherza moczowego i jakiej kuracji wymagają?

Objawy chorób układu moczowego

Układ moczowy odgrywa wiele ważnych funkcji w organizmie zwierząt. Niestety, podatny jest na wszelkiego rodzaju zakażenia. Do rozwoju stanu zapalnego dochodzi na skutek działania bakterii, które przedostają się do organizmu np. na skutek kontaktu z miejskimi zbiornikami wodnymi. Przyczyną może być również niewłaściwa dieta lub osłabienie spowodowane stresem. Pierwsza oznaka zapalenia pęcherza u psa lub kota to częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach. W takiej sytuacji zwierzę nienaturalnie długo pozostaje w postawie do urynacji. Zachowanie to jest następstwem rozwoju bakterii w pęcherzu, które utrudniają przejście moczu. Aby odczuć ulgę, pies lub kot może zacząć wylizywać rejony genitaliów. Właściciel nie powinien jednak na to pozwalać. Zwierzę nie ma szans wyleczyć zapalenia śliną, a jego pysk również jest siedliskiem bakterii.

Symptomy zapalenia pęcherza

Objawem zwiastującym zapalenie pęcherza moczowego jest zmiana wyglądu moczu. U kota może zyskać różową barwę, a u psa widoczne skrzepy krwi. Symptomy te są bardzo niepokojące. Nierzadko świadczą o uszkodzeniu nerek, a nawet obecności kamieni moczowych. Obecność krwi wynika z podrażnienia ścianek pęcherza moczowego przez kamienie. Objawem zapalenia jest także zmiana zachowania psa lub kota. Aktywne wcześniej zwierzę staje się ospałe, nie ma apetytu i unika bezpośredniego kontaktu. Zapalenie pęcherza wiążę się z dużym bólem. Zwierzę może jednak długo nie okazywać słabości, przez co dolegliwości uwidoczniają się dopiero na mocno zaawansowanym etapie choroby. Symptomem charakterystycznym głównie dla kotów są powracające stany gorączkowe.

Leczenie zapalanie pęcherza u psów i kotów

Schorzenie układu moczowego trzeba na początek prawidłowo zdiagnozować. W tym celu należy odwiedzić gabinet weterynaryjny i przeprowadzić badanie moczu. W ten sposób można lepiej dopasować sposób leczenia do występującej dolegliwości. Po wykryciu kamieni moczowych, w pierwszej kolejności weterynarz zleca antybiotykoterapię. Pozwala ona na usunięcie bakterii z przewodu moczowego. Kamienie rozpuszcza się następnie w procesie zakwaszania moczu. Część leków podawanych zwierzętom zwiększa ryzyko infekcji dróg moczowych. Weterynarz powinien zostać poinformowany o wszystkich środkach podawanych kotu lub psu. Aby wykluczyć obecność wzrostów, torbieli i wad wrodzonych, stosuje się testy dodatkowe. Najczęściej przeprowadzana jest ultrasonografia oraz prześwietlenie kontrastowe. Nowoczesny sprzęt weterynaryjny pozwala na zdiagnozowanie innych schorzeń, które zwiększają ryzyko infekcji. Z reguły konieczne jest również regularne analizowanie moczu. Nawrotom infekcji zapobiega zachęcanie psa do częstszej urynacji w ciągu dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj