Zimowa garderoba dziecka

Temperatura za oknem zbliża się już w okolice zera, co oznacza, że musimy być przygotowani na nadchodzące mroźne dni. To już ostatni dzwonek, by sprawdzić, czy garderoba naszych dzieci jest przygotowana na zimowe spacery i zabawy w śniegu. Zobacz, czego nie może zabraknąć zimą w dziecięcej szafie.

Kurtki, płaszcze, pelerynki…

Ciepła kurtka to podstawa zimowej garderoby każdego dziecka. Jej wybór powinien być dobrze przemyślany, musi ona bowiem odpowiednio ogrzać naszego malucha nawet w największe mrozy. Kurtka zimowa powinna spełniać kilka warunków, by była odpowiednia dla dzieci i właściwie chroniła przed zimnym wiatrem, mrozem i śniegiem:

  • odpowiednia długość kurtki jest bardzo ważna. Najlepiej, by kurtka kończyła się za pupą, wówczas będziemy mieć pewność, że nawet przy największych wygłupach na śniegu dziecko nie będzie miało odkrytych plecków.
  • rękawy zakończone ściągaczami to również bardzo przydatny element zimowej kurtki. Dzięki ściągaczom pod kurtkę, podczas zabawy na dworze, nie dostanie się śnieg, a dodatkowo rączki nie zmarzną od podmuchów wiatru.
  • odpowiednia podszewka jest podstawą dobrze wybranej kurtki. To właśnie podszewka bowiem będzie odpowiadała, za właściwe ogrzanie naszego malucha. Najlepsza podszewka to ta wykonana z bawełny, wełny, wiskozy lub acetatu.
  • kaptur to praktyczny element zimowej kurtki, który przyda się gdy zacznie padać deszcz lub śnieg. Najlepiej, gdy jest on odpinany i sami możemy decydować czy chcemy go mieć czy nie.

Pamiętajmy, że kurtka zimowa dla dziecka powinna być nie tylko ciepła, ale i wygodna. Dzieci podczas zabaw na śniegu, na sankach czy nartach muszą czuć się komfortowo i musi być im wygodnie. Bardzo ważne, by była lekka
i kupiona w odpowiednim rozmiarze. Oczywiście kupując porządną kurtkę, chcielibyśmy, by dziecko chodziło w niej przynajmniej dwa sezony, ale nie możemy przesadzać. Kupowanie zbyt dużej kurtki sprawi, że dziecku będzie
w niej niewygodnie, a sama kurtka może być zbyt luźna, by właściwie ogrzewać ciało dziecka.

Odpowiedni strój na sanki.

Zwłaszcza, gdy planujemy zabawę na śniegu warto zadbać, by dzieci były odpowiednio ubrane i tutaj idealnie sprawdzą się kombinezony oraz ocieplane komplety składające się z zimowej kurtki i ocieplanych spodni. Kombinezony polecane są głównie mniejszym dzieciom, jednak w sklepach znajdziemy je również w większych rozmiarach. Są ciepłe i doskonale chronią dziecko przed chłodem, a nieprzemakalna warstwa nie pozwoli na przemoczenie.

Równie praktyczne są komplety ze spodniami. Również ocieplane, najczęściej warstwą polaru i pokryte nieprzemakalnym lecz oddychającym materiałem. Komplety mają dodatkową zaletę a mianowicie możemy zakładać dzieciom poszczególne elementy osobno. Na przykład samą kurtkę zestawić ze zwykłymi spodniami lub w cieplejsze dni spodnie z ciepłym polarem.

Kurtki i kombinezony zimowe powinny być uszyte z solidnego materiału wierzchni o słupie wody 2000 – 3000 mm lub więcej. Słup wody wskazuje jak wysoko nad materiałem może stać woda zanim przeniknie do środka. Im wyższy słup wody, tym większa nieprzemakalność materiału. Aby dodatkowo chronić przed przenikaniem wilgoci, wszystkie szwy lub przynajmniej szwy główne powinny być zgrzewane.

Podsumowując, przy wyborze odpowiedniej odzieży narciarskiej zawsze należy zwrócić uwagę, aby była ona: nieprzemakalna, wiatroszczelna, oddychająca, z odblaskowymi elementami, ciepło podszyta i posiadała zgrzewane szwy.

Bardzo ważna jest również odpowiednia bielizna, która ogrzeje dziecko, ale również pozwoli skórze oddychać. Najlepszym wyborem będą komplety bielizny termicznej składające się z długich elastycznych getrów oraz koszulki
z długim rękawem. Wybór takiej bielizny pozwoli zrezygnować z kilku warstw odzieży, które miałyby chronić dziecko przed chłodem, ponieważ porządna bielizna sprawdzi się doskonale.

Na bieliznę możemy założyć polar lub koszulkę funkcyjną oraz wspomniany wcześniej kombinezon lub ocieplany komplet kurtki i spodni. Tak skompletowany strój na pewno nie pozwoli dziecku zmarznąć, nawet
w największe mrozy.

Praktyczne dodatki, czyli szalik, czapka i rękawiczki.

Pamiętajmy, że zimą dzieci nie powinny wychodzić z domu bez czapki, szalika i rękawiczek. Wbrew pozorom dzieci bardzo szybko mogą odmrozić sobie palce, a nawet uszy, nie wspominając o przeziębieniu i infekcjach.

Czapki powinny być ciepłe ale niezbyt grube. W sprzedaży znajdziemy wiele modeli czapek wełniany lub polarowych, zestawionych z efektownymi kominami lub długimi szalikami. Najważniejsze, by podszewka czapki, jeśli jest, nie była uszyta ze sztucznych materiałów, które nie pozwalają skórze oddychać.

Jeśli chodzi o rękawiczki to najlepiej sprawdzą się te z nieprzemakalnych materiałów. Podczas lepienia bałwana, rzucania śnieżkami czy jazdy na sankach bawełniane rękawiczki mogą bardzo szybko się przemoczyć.

Zadbaj o dziecięce stopy.

Buty zimowe dziecięce to element garderoby nad którym warto zatrzymać się trochę dłużej. To właśnie o dziecięce stopy powinniśmy zimą szczególnie zadbać.

Kozaki zimowe powinny być przede wszystkim ciepłe, by chroniły stopy przed zimnem i wilgocią, ale powinny również być:

  • w odpowiednim rozmiarze – długość wkładki powinna być dłuższa od stopy o 0,5 cm ponieważ stopa dziecka podczas chodzenia przesuwa się do przodu. Ucisk palców w za małym obuwiu może prowadzić do deformacji palców i zniekształcenia stopy. Pamiętajmy również, że zimą zakładamy grubsze skarpety, na które w bucie również musi znaleźć się miejsce.
  • wykonane z naturalnych materiałów – które pozwolą skórze oddychać,
    a przy tym zabezpieczą przed wilgocią, najlepiej sprawdzą się zawsze buty ze skóry naturalnej.
  • odpowiednio ocieplone – by chroniły stopy przed zmarznięciem nawet
    w czasie najniższych temperatur. Najlepsze ocieplenie wykonane jest
    z wełny.
  • antypoślizgowe – gruba i antypoślizgowa podeszwa to podstawa każdych kozaków. Dziecko musi czuć się stabilnie nawet na oblodzonych powierzchniach.
  • wysokie – wysoka cholewka sięgająca przynajmniej powyżej kostki zabezpieczy stopy przed dostaniem się śniegu, a także lepiej ogrzeje dziecięce stopy niż niskie obuwie. Będzie również dawała większą stabilizację stopie, zmniejszając ryzyko kontuzji.

Zimowe buty dziecięce to niemały wydatek i trudny wybór, jednak warto w nie zainwestować i poświęcić chwilę na wybranie tych najlepszych, by mieć pewność, że nasze pociechy nie zmarzną i nie stracą nic z zimowych igraszek na śniegu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj