„Praca architekta wnętrz nie może być taka trudna, przecież on tylko chodzi po sklepach i wybiera ładne meble” – to opinia, która bardzo często gości na językach w dzisiejszym społeczeństwie. A co jeśli Ci powiem, że te „ładne meble” to tylko czubek góry lodowej, z którą musi zmierzyć się projektant? W tym artykule przedstawię ci proces projektowania wnętrz od A do Z.
Kontakt z klientem
W pracy projektanta bardzo ważny jest kontakt z klientem. Jest on zamawiającym zlecenie – inwestorem, w którego gust należy się wpisać. Powierza on w ręce architekta własną przestrzeń, miejsce , w którym będzie spędzał ogromne ilości czasu. Należy więc zadbać o wiele szczegółów, które sprawią, że wnętrze stanie się przytulne, spójne i jednocześnie odpowie standardom klienta. Jak zatem połączyć te wszystkie rzeczy?
Kluczem do sukcesu jest dokładne poznanie osoby klienta. Aby dobrze zaprojektować wnętrze, musimy wiedzieć dla kogo je tworzymy. Pierwszym podstawowym źródłem informacji o kliencie może być formularz, który proszony jest on wypełnić. Najlepiej, gdy zawiera on pytania o podstawowe informacje, takie jak: rodzaj zabudowy, metraż, ilość pokoi, czy dostępność do rysunków technicznych. Takie dane pozwalają oszacować skalę projektu i wymiar pracy, jaki będziemy musieli włożyć.
Stworzenie profesjonalnej oferty dla zamawiającego
Kolejnym ważnym aspektem jest stworzenie oferty, którą dysponujemy. Może być ona przedstawiona w postaci prezentacji, PDF-u bądź strony internetowej. Gdy posługujemy się gotowym szablonem, praca idzie znacznie szybciej. W takiej ofercie bardzo ważne jest to, aby informacje zostały przedstawione w sposób przejrzysty. Nadmiar kolorów, rodzajów fontów, czy nie harmonijna kompozycja mogą znacznie utrudnić odbiór takiej prezentacji. Wielu informacji na temat zasad tworzenia ciekawych i spójnych kompozycji możesz dowiedzieć się nawet na kursach na architekturę wnętrz , w której podczas zajęć kursantom objaśniane są zasady tworzenia takich estetycznych układów.
Analiza potrzeb klienta
Bardzo ważnym elementem prawidłowego projektu jest analiza potrzeb klienta. Architekt, aby odpowiednio zaprojektować wnętrze nie może opierać się wyłącznie na własnej intuicji. Jeśli chcemy, aby wnętrze jak najdokładniej wpisywało się w gust klienta, najlepiej, jeśli zadamy mu wiele kluczowych i szczegółowych pytań. Bardzo często na tym etapie okazuje się, że klienci sami do końca nie wiedzą czego oczekują i co lubią, a czego nie.
Ważne jest, aby w tym etapie edukować klienta. Taka osoba zyskuje wtedy do nas zaufanie i jednocześnie jest świadoma wiedzy jaką dysponujemy. Łatwiej jej wtedy zdecydować, jakie elementy chciałaby zawrzeć w projekcie. Projektant zyskuje bardzo dokładne wytyczne – metaforyczne puzzle, które należy złożyć w całość, unikając przy tym niechcianych poprawek.
Jak to wszystko spiąć finansowo?
Kiedy znamy już podstawowe wytyczne z czego powinien się składać projekt, musimy dopasować go do budżetu, jakim dysponuje klient. Nie jest to tak proste jakby się wydawało, ale nie jest też czymś nie wykonalnym. Należy ten proces dobrze rozplanować. Przy tworzeniu kosztorysu bardzo ważne jest pilnowanie tego, czego i jak dużo potrzebujemy. Pozwala to podzielić kwoty według pomieszczeń i elementów na nich się składających i oszacować kwoty, jakie możemy na nie przeznaczyć. Taki zabieg ułatwia kolejno następujące wyszukiwanie produktów w odpowiednich cenach i wcześniej określonej stylistyce.
Wizualizacja sprzedaje projekt
Ostatnim elementem tworzenia projektu jest wykonanie wizualizacji i rysunków technicznych. Jak widzisz są one tworzone niemalże na samym końcu procesu. Pierwsze z nich mogą być wykonane za pomocą programów komputerowych jak i być narysowane ręcznie. O ile te tworzone za pomocą renderingu są wybierane częściej ze względu na efekt zbliżony do realizmu, (a klientom często brakuje wyobraźni przestrzennej), o tyle coraz większą popularność zyskują też wizualizacje rysowane. Dzieje się tak ze względu na niższą cenę takiego projektu, a jakość takich prac wcale nie musi wiele odbiegać od tych komputerowych.
Umiejętności i wiedzę jakiej potrzebujesz do stworzenia takich wizualizacji możesz nabyć na kursie rysunku. Zobacz sobie taki przykładowy: https://domin.pl/kurs-na-architekture-2/
Wpływ rysunku na przyszły proces projektowy
Podczas takich zajęć uczysz się zasad perspektywy, a tu ważna jest ta z poziomu człowieka. Już podczas jednych z pierwszych zajęć pokazywany jest proces rysowania, zachowywania proporcji i prawidłowego konstruowania mebli. Dowiesz się również jak działa i powstaje cień, który gra kluczową rolę we wnętrzu. Narysowanie wybranego kadru w odpowiedniej odległości czy kierunku nie będzie stanowić dla Ciebie żadnego problemu, a dzięki temu, że nauczysz się wielu technik takich jak rysowanie ołówkiem, cienkopisem, czy malowania farbami – twoje prace zyskają charakter i oryginalność. Ta ostatnia jest szczególnie ważna, ze względu na mnogość usług projektowych na rynku pracy.
Marka osobista twórcy wnętrza
Aby projekt, który tworzysz zyskał na jakości, kluczowe jest jego całościowe podanie. Elementy, które zostały wymienione powyżej powinny wyglądać estetycznie i przede wszystkim czytelnie. Zaprojektuj motyw, jakim będziesz posługiwać się w swoich pracach, tak, aby były one kojarzone z Twoją marką.
Świetnym znakiem rozpoznawczym jest również logo Twojej osoby. Możesz bardzo szybko nauczyć się je tworzyć podczas zajęć w szkole rysunku, w której prowadzący pokaże ci jak zaprojektować proste i treściwe grafiki, oraz przedstawi ci techniki i metody ich wykonywania. Dzięki takim zabiegom zyskasz profesjonalizm i rozpoznawalność.
Renomowana szkoła rysunku która prowadzi kurs na architekturę: https://nauka-rysunku.pl/kurs-rysunku-architektura/
Kreatywność i wyczucie estetyki projektanta wnętrz
Proces projektowy składa się z wielu elementów, których nie widać na pierwszy rzut oka. Architekt wnętrz musi wykazać się kreatywnością i wyczuciem estetyki, ale również empatią i umiejętnością dobrego organizowania pracy. Należy pamiętać, że nawet najpiękniejsze meble, które zostaną wybrane w nieprawidłowy sposób, nie spełnią przypisanej im funkcji.
Gdzie uczy się przyszłych projektantów wnętrz?
Najczęściej są to studia na ASP – gdzie jest profesjonalny kurs na architekturę wnętrz. natomiast wnętrza wykonuje masa osób po Politechnice. Projektowanie wnętrz jest dużo bardziej atrakcyjne niż projektowanie architektury.
Przykładowe ćwiczenie z kursu na architekturę wnętrz: