Wraz z nadejściem wiosny, dzieci coraz chętniej wychodzą na dwór. Ogród, plac zabaw czy park dają zdecydowanie więcej możliwości od zabaw w domu, jednak zdarza się, że maluchom brakuje własnych pomysłów. W co warto bawić się na dworze?

Dlaczego warto postawić na zabawy na zewnątrz?

Kwestią, która jest szczególnie często podkreślana przez lekarzy jest to, że na dworze dziecko ma nieograniczony dostęp do świeżego powietrza. To oznacza poprawę odporności, a także zmniejszenie ryzyka zachorowania: transmisja wirusów i bakterii poza domem jest znacząco ograniczona.

Dodatkową zaletą płynącą z zabawy na dworze jest także możliwość rozwoju wyobraźni. Mnogość faktur, które znajdują się na zewnątrz – miękka trawa, wilgotny piasek, pachnące płatki kwiatów czy spacerujące chodnikiem pracowite mrówki – sprawia, że dziecko zyskuje wiele możliwości rozwijania się. Załóżcie zatem wygodne obuwie dziecięce i w drogę!

Poszukiwanie wiosny

Jedną z najlepszych zabaw wczesnowiosennych jest poszukiwanie oznak wiosny. Marzec czy kwiecień to bardzo często czas, kiedy beztroska zabawa na placu zabaw nie jest możliwa. Co robimy podczas poszukiwań wiosny? To bardzo proste! Zadaniem spacerującego dziecka jest wyszukiwanie pierwszych oznak, że nadchodzi cieplejsza część roku. Może uda Wam się odkryć pierwsze wiosenne kwiaty, a może dostrzeżecie pąki na drzewach?

Rower, rolki, hulajnoga

Doskonałą zabawą na zewnątrz są również wszelkiego rodzaju pojazdy: rower, hulajnoga czy rolki. Jazda na nich umożliwi dzieciom rozwój mięśni, a przy tym po prostu zapewni świetną rozrywkę. Dopasujcie rodzaj aktywności do preferencji dziecka!

Klasycznie: plac zabaw

W cieplejsze, wiosenne dni możecie wybrać jedno z ulubionych miejsc wszystkich dzieci – plac zabaw. To właśnie tam kilkulatki mogą spotkać swoich kolegów i koleżanki i oddać się beztroskiej zabawie. Dodatkową zaletą placów zabaw jest to, że w większości przypadków są ogrodzone, a dzieci, spotkawszy swoich małych znajomych, zazwyczaj zapominają o rodzicach. To pozwala na chwilę relaksu na parkowej ławeczce, w ciepłych promieniach słońca!

Zabawa w chowanego

Jeżeli pogoda nie pozwala na wycieczkę na plac zabaw – nic straconego: nie musicie rezygnować z wyjścia z domu. Wystarczy że zdecydujecie się na zabawę w chowanego, która może być świetnym rozwiązaniem zarówno dla maluszków, jak i dla niego starszych dzieci, a nawet dla rodziców! Dobrym miejscem do tego typu zabaw jest park lub przydomowy ogródek, jeżeli obfituje on w dobre kryjówki.

Berek!

Zabawa w ganianego może być dobrym ćwiczeniem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Klasyczna zabawa, w której jedna osoba gania pozostałe, by po dotknięciu jednej z nich i okrzyku „berek” zamienić się rolami, to świetne rozwiązanie na wiosenne dni. Taka zabawa sprawdzi się zarówno w gronie dzieci, jak i w towarzystwie dorosłych!

Gra w piłkę

Wiele maluchów wprost uwielbia kopać piłkę. To kolejna świetna zabawa dla najmłodszych – możecie zbudować własną bramkę lub po prostu podawać piłkę między sobą, w zależności od preferencji.

Wiosna szczególnie zachęca do aktywności na dworze. Powyższe zabawy będą nie tylko doskonałą rozrywką, ale również świetnym ćwiczeniem dla dzieci i dorosłych!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj