Piła tarczowa to podstawowe wyposażenie profesjonalnych i amatorskich warsztatów. Z pomocą tego narzędzia wykonać można precyzyjne cięcie wielu materiałów – zarówno drewna czy metali, jak i tworzyw sztucznych. Urządzenie to posiada stosunkowo prostą budowę, jednak jego wydajność, trwałość oraz efektywność pracy zależą od wielu czynników. Kluczowe znaczenie przy wyborze mają parametry techniczne.
Rodzaje i parametry piły tarczowej
Piły tarczowe dzielą się zasadniczo na dwie grupy – modele przystosowane do pracy ręcznej lub stacjonarnej. Urządzenia z pierwszej kategorii posiadają niewielkie rozmiary i charakteryzują się dużą mobilnością. Ręczna piła tarczowa zapewnia stosunkowo wysoką precyzję cięcia i daje spore pole manewru. Pilarki stacjonarne są natomiast wykorzystywane do obróbki materiałów na większą skalę. Urządzenia te zapewniają wysoką stabilność oraz wydajność pracy. Najważniejsze parametry pił tarczowych dotyczą przede wszystkim głębokości cięcia. Wartość ta dotyczy grubości materiału, jaki poddać da się obróbce za pomocą danego modelu. W sprzedaży znaleźć można piły ze zdejmowaną tarczą, co umożliwia cięcie materiałów o praktycznie dowolnych parametrach. Kolejna ważna kwestia to moc urządzenia, która decyduje o jego wydajności. Im jest ona większa, tym lepiej tarcza radzi sobie z zagłębianiem się w strukturę materiału. Moc determinuje także ilość obrotów tarczy na minutę.
Charakterystyka tarczy tnącej
Tarcza tnąca to bazowy element piły tarczowej. O wydajności pracy decyduje zarówno jej rozmiar, jak i wielkość oraz stan ząbków. Mniejsze są w stanie wykonać dokładniejsze cięcie, nie pozostawiając przy tym poszarpanej powierzchni. Większa ilość zębów przy zbliżonej średnicy tarczy zwiększa tym samym lepsze warunki higieniczne obróbki. Warto też pamiętać, że wielkość zęba powinna być większa w przypadku grubszych materiałów. W ofercie producentów znaleźć można modele o różnych parametrach tarcz. Polecamy zwłaszcza https://www.bomar-poland.com.pl/. Uniwersalne przeznaczone są do cięcia materiałów różnego rodzaju. Tarcze widiowe o mniejszej ilości zębów zapewniają idealnie cięcia wzdłuż włókien, podczas gdy te o większej ich liczbie pozwalają na cięcie drewna w poprzek.
Jaką piłę tarczową kupić?
Piły tarczowe należą do stosunkowo niebezpiecznych narzędzi – podczas pracy z nimi operator może łatwo się zranić. Na wyposażeniu takiego urządzenia powinny więc znaleźć się zabezpieczenia, które minimalizują ryzyko skaleczenia. Dotyczy to przede wszystkim osłony tarczy piły i osłony napędu, a także wyłącznika – zlokalizowanego w łatwo dostrzegalnym i widocznym miejscu. Piła tarczowa może też posiadać różne funkcje dodatkowe. Do szczególnie przydatnych należy regulacja obrotów, która pozwala na dostosowanie prędkości cięcia do twardości obrabianego materiału. Niektóre modele dysponują też funkcją cięcia ukośnego, umożliwiającą wykonanie cięcia pod kątem 45 i 90 stopni. Kolejna ważna kwestia dotyczy wyposażenia dodatkowego. Piła tarczowa może posiadać np. prowadnice do cięcia równoległego, laser wskazujący linię cięcia czy pojemnik na wióry powstałe podczas pracy.