Wybór pierwszego konta bankowego jest nie lada wyzwaniem. Które z nich oferuje najlepsze warunki? A może lepiej założyć konto tam, gdzie rodzice i mieć problem z głowy? To zwyczajowe wątpliwości, które pojawiają się w głowach młodych osób, chcących otworzyć swoje pierwsze konto. Poniżej przygotowaliśmy krótkie zestawienie najważniejszych kwestii, na które musisz zwrócić uwagę, wybierając pierwsze osobiste konto bankowe.
1. Koszty prowadzenia konta
W chwili obecnej trudno jest znaleźć konto bankowe, które nie jest obciążone jakimiś opłatami. Jednocześnie, wiele banków daje możliwość uzyskania zwolnienia z kosztów prowadzenia rachunku po spełnieniu określonych warunków. Niekiedy jest to uzyskanie określonego wpływu na konto w danym miesiącu, kiedy indziej – złożenie u pracodawcy wniosku o przelewanie wynagrodzenia właśnie na to konto. Zwróć uwagę, co musisz zrobić, by nie ponosić kosztów prowadzenia konta w bankach, które Cię interesują i oceń, które warunki jesteś w stanie spełnić bez większych trudności.
2. Poszukaj zwolnień z opłat
Ten punkt nawiązuje bezpośrednio do poprzedniego, jednak chodzi nam o pewne rozszerzenie perspektywy. W chwili obecnej, banki naliczają dodatkowe opłaty za bardzo wiele kwestii, takich jak wydanie karty do konta, zlecanie wypłat w bankomatach, a nawet… wpłacanie własnych pieniędzy na konto.
Sprawdź, których opłat możesz uniknąć, a których nie da się w żaden sposób ominąć. Możesz podsumować wszystkie te koszty na kartce dla każdego interesującego Cię banku – gdy zobaczysz czarno na białym, ile pieniędzy będzie Cię kosztować dany rachunek, z pewnością łatwiej podejmiesz decyzję. Wypisując koszta, weź pod uwagę swoje faktyczne potrzeby – przykładowo, jeśli bardzo rzadko wypłacasz gotówkę (nie częściej niż raz w miesiącu) – ujmij kwotę za wypłatę z bankomatu tylko jeden raz. Jeśli wiesz, że z pewnością spełnisz warunki do tego, by nie wnosić opłaty za wydanie karty – ten koszt także pomiń.
3. Sprawdź ogólne koszty
Zwróć uwagę na cennik, w którym opisane są wszelkie opłaty dotyczące konta. Czy za zlecanie przelewów natychmiastowych musisz wnieść jakąś opłatę? A może bank naliczy dodatkowe koszty, jeśli nie wykonasz kartą określonej ilości transakcji? Wszystko to można znaleźć w powszechnie dostępnych dokumentach.
Pamiętaj, że choć wydaje się, że dana usługa to „tylko” 5 zł, takich pięciozłotówek może się zebrać nawet kilka czy kilkanaście w skali miesiąca, a to sprawia, że z konta znika zauważalna kwota. Jeśli możesz uniknąć wnoszenia niektórych opłat – na przykład spełniając stawiane przez bank warunki – dlaczego nie zaoszczędzić tych pieniędzy?
4. Porównaj
Wszystkie powyższe obliczenia możesz oczywiście wykonać samodzielnie, jednak warto wiedzieć, że w sieci można znaleźć pokaźną gamę stron, które przygotowują ranking kont właśnie dla takich osób jak Ty. Możesz tam znaleźć łatwo i czytelnie zestawione najistotniejsze informacje o zasadach prowadzenia konta, a także kosztach z tym związanych. To z pewnością ułatwi Ci wybór najlepszego rozwiązania, które będzie dopasowane do Twoich potrzeb.