Każda firma niewątpliwie potrzebuje dobrego prawnika, który zajmie się sprawami związanymi z jej funkcjonowaniem od strony formalnej. Firmy mają do wyboru albo zatrudnić specjalistę na etat albo nawiązać współpracę z kancelarią prawną. Na co warto się zdecydować i dlaczego?

Kosztowny etat

Na początku warto zdać sobie sprawę z kosztów, jakie musi ponieść firma zatrudniająca prawnika. Przede wszystkim będzie to wysokość wynagrodzenia podstawowego i narzutów, czyli składek ZUS. Dodatkowo pracodawca zobowiązany jest do wyposażenia stanowiska pracy (a więc zapewnienia dostępu do programów prawnych) oraz pokrycia kosztów badań pracowniczych. To wszystko sprawia, że w rzeczywistości prawnik na etacie staje się nieopłacalny. Co więcej, na etacie może być zatrudniony jedynie radca prawny, co znacznie zawęża możliwość wyboru prawnika do współpracy.

Umowa z kancelarią

Obsługa prawna firmy może zostać zlecona profesjonalnej kancelarii prawnej (więcej na https://pbkb-adwokaci.pl/obsluga-prawna-krakow/). Wtedy najczęściej podpisywana jest umowa, która zakłada, że firma będzie płaciła kancelarii opłatę ryczałtową, zwykle w częstotliwości comiesięcznej. W zmian może oczekiwać od prawników wykonywania czynności określonych umową – zwykle należą do nich przygotowywanie pism, udzielanie porad prawnych czy reprezentacja klienta przed różnego rodzaju organami. Każda firma może zdecydować się na współpracę z radcami prawnymi bądź adwokatami, w zależności od preferencji. Uprawnienia obu prawników w kwestii reprezentowania firm są bowiem takie same. Plusem współpracy jest fakt, iż wartość faktury można wliczyć w koszty prowadzenia działalności gospodarczej oraz odliczyć podatek VAT. Warto mieć na uwadze, że współpraca z kancelarią jest szczególnie korzystna dla małych firm bądź jednoosobowych działalności gospodarczych, dla których zatrudnienie prawnika mogłoby oznaczać ogromne, często przekraczające możliwości firmy, koszty.

Co się opłaca?

Zaletą zatrudnienia prawnika na etat jest fakt, iż pozostaje on do wyłącznej dyspozycji pracodawcy w czasie pracy. Niemniej jednak ze względu na możliwość ograniczenia kosztów coraz więcej firm decyduje się na współpracowanie z profesjonalną kancelarią prawną (np. PBKB Adwokaci). Każda firma powinna we własnym zakresie ocenić, co będzie dla niej najkorzystniejsze. Warto jednak pamiętać, że obsługa prawna to bardzo ważna kwestia, dlatego konieczna jest współpraca z prawdziwymi profesjonalistami, bez względu na formę nawiązania tejże współpracy – w ramach etatu czy umowy z kancelarią prawną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj