Aby otworzyć pokój hotelowy, gość potrzebuje klucza, który coraz rzadziej występuje w klasycznej formie. Obecnie w większości hoteli klienci mogą korzystać z bardziej funkcjonalnych rozwiązań, czyli kart magnetycznych albo aplikacji instalowanych w smartfonach. Co ważne, tego typu klucze zapewniają dostęp nie tylko do pokoju, ale również innych pomieszczeń, a nawet usług świadczonych na terenie hotelu.

Najważniejsze funkcje kluczy hotelowych

Nowoczesne klucze hotelowe pełnią wiele funkcji, dzięki którym klienci mogą swobodnie poruszać się po terenie obiektu, uruchamiać urządzenia czy zapisywać się np. na zabiegi SPA. Podstawowym zadaniem klucza jest oczywiście zapewnienie gościom możliwości bezproblemowego otwierania i zamykania zarezerwowanego przez nich pokoju. Ponadto w niektórych obiektach za pomocą kluczy – zwłaszcza tych w formie kart – można włączyć i obsługiwać klimatyzację.

Pracownik Amber Hotelu z Gdańska zaznacza: Istotne jest to, by goście zadbali o bezpieczeństwo klucza, który otrzymali w recepcji po zakończeniu procedury meldunkowej. Trzeba pamiętać, że zgubienie klucza może wiązać się nie tylko z utrudnionym dostępem do pokoju, ale również koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty.

Czasami klucze mogą być też używane do otwierania całego budynku. Z takim rozwiązaniem zazwyczaj spotykają się goście niewielkich hoteli czy pensjonatów, w których nie ma całodobowej recepcji, a w godzinach nocnych obiekt pozostaje zamknięty. Wówczas osoby chcące dostać się do swojego pokoju muszą najpierw użyć karty-klucza do otworzenia drzwi wejściowych.

Klucz hotelowy a uruchamianie urządzeń i korzystanie z usług dodatkowych

Karta-klucz często jest potrzebna w częściach ogólnodostępnych, np. w pralni czy wspólnym aneksie kuchennym. Jeśli gość chce napić się herbaty albo wyprać lub wyprasować ubranie, powinien posłużyć się tą samą kartą, której używa do otwierania swojego pokoju. Kartę-klucz należy umieścić w specjalnym czytniku umożliwiającym uruchomienie czajnika, pralki bądź żelazka. Ważne, by po zakończonej pracy nie zapomnieć o wyjęciu karty.

Kolejną funkcją kluczy hotelowych może być możliwość korzystania z windy. Czasami windy w hotelach są zaprogramowane w taki sposób, by goście mogli wybrać wyłącznie piętro, na którym znajduje się ich pokój albo część wspólna (np. restauracja, strefa wellness) – tego typu rozwiązanie ma na celu przede wszystkim podniesienie komfortu i bezpieczeństwa gości. Po wejściu do windy trzeba przyłożyć lub włożyć kartę do czytnika, w wyniku czego winda zostanie aktywowana. Następnie wystarczy wybrać swoje piętro (jeśli gość zaznaczy piętro, do którego nie ma dostępu, winda nie uruchomi się). Ponadto popularnym rozwiązaniem wdrażanym zwłaszcza w hotelach SPA, strefami sportowymi i centrami biznesowymi jest stosowanie kluczy hotelowych do zapisywania się na zabiegi (kosmetyczne, masaże, na saunę).

Korzystanie z usług dodatkowych za pomocą kart-kluczy jest bardzo wygodne, a zarazem pozwala zadbać o prywatność gości (klienci nie muszą podawać przy innych osobach żadnych swoich danych). Chociaż mogłoby się wydawać, że klucze hotelowe nie mają wielu zastosowań, w rzeczywistości pełnią cały szereg funkcji. Warto więc podczas check-in upewnić się, do czego konkretnie służy otrzymany klucz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj