Maszyny rolnicze pracują praktycznie cały rok po kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. Podczas sezonu trudno jest stale kontrolować zużycie poszczególnych części. Warto jednak dla dobra całego gospodarstwa znaleźć czas na to, aby odpowiednio zadbać o komponenty maszyny rolniczej. Żaden rolnik nie może sobie pozwolić na jakikolwiek przestój spowodowany awarią, ponieważ naraziłoby go to na poważne straty. Jak zatem zadbać o swoje maszyny?
Przeglądy i remonty maszyn rolniczych
Sezon rolniczy zaczyna się przed kalendarzową i atmosferyczną wiosną. Oczywiście wcześniej w gospodarstwie również jest dużo pracy, jednak to właśnie po zimie prace ruszają na całego. W tym czasie należy przeprowadzić gruntowny przegląd całej maszyny rolniczej. Wszystkie części i podzespoły trzeba sprawdzić powoli, a w przypadku braku odpowiednich umiejętności – warto zlecić tę usługę mechanikowi specjalizującego się w ciągnikach czy kombajnach. Wykonując to samodzielnie, należy zwrócić uwagę, aby każdy element sprawdzać zarówno podczas pracy, jak i przy wyłączonym i zimnym silniku. Warto zwrócić uwagę na luzy, pęknięcia, podwyższone temperatury, wycieki, zużycie uszczelek i przewodów oraz korodowanie. Dobry przegląd przed rozpoczęciem prac rolniczych zapobiega niespodziewanej usterce na polu.
Niektóre części rolnicze wymagają wymiany po przejechaniu określonej liczby kilometrów lub przepracowaniu danej ilości roboczogodzin. Wartości te powinny znajdować się w karcie pojazdu. Na pewno regularnej wymianie podlegają:
- tarcze hamulcow,
- klocki hamulcowe,
- amortyzatory,
- uszczelki
- rozrząd,
- filtry,
- oleje.
Ze względu na specyfikę pracy i wymagające warunki narzucane maszynom rolniczym często wymienia się również: wałki i drążek kierowniczy, łańcuchy, elementy układu hydraulicznego.
Dbanie o części rolnicze to przede wszystkim:
- regularne przeglądy,
- serwisowanie pojazdu,
- wymiana części zgodnie z założeniami producenta,
- stosowanie wysokiej klasy podzespołów,
- regularne uzupełnianie i wymianę płynów eksploatacyjnych,
- regulowanie mechanizmów,
- smarowanie mechanizmów.
Części oryginalne czy zamienniki?
Na rynku znaleźć można oryginalne części do Massey Ferguson, Claas czy Fendt, a więc topowych producentów, jak i wysokiej jakości zamienniki. Na pytanie, co wybrać, nie ma jednej, dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy od budżetu rolnika oraz dostępności elementów. Jeśli na oryginał trzeba czekać kilka tygodni, a tym samym narażać się na tak duży przestój w pracy, niekiedy lepiej sięgnąć po tymczasowy zamiennik. Oprócz tego części rolnicze oryginalne to dobry wybór podczas napraw w autoryzowanych serwisach, posiadania nowych lub kilkuletnich pojazdów wciąż objętych gwarancją, a także wygospodarowania wysokiego budżetu na naprawy. Wysokiej jakości zamienniki można stosować w starszych pojazdach, maszynach o dużym przebiegu, szybkich napraw na polu oraz przy wymianie mniej znaczących części. Na pewno podczas wymiany całego układu dobrze sięgnąć po części od tego samego producenta, bez względu na to, czy będzie to oryginał czy zamiennik. Rozbieżności w tym zakresie mogą powodować problemy ze spasowaniem komponentów.
Gdzie kupować części do maszyn rolniczych?
Czy części do maszyn rolniczych są łatwo dostępne? Gdzie warto ich szukać? Pracownik Agropol24, sklepu z częściami rolniczymi zachęca do zakupów internetowych:
Kupowanie części przez Internet to ogromne ułatwienie dla osób mieszkających kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt kilometrów od najbliższego dużego sklepu z częściami motoryzacyjnymi. Zdajemy sobie sprawę, że rolnicy nie są w stanie w środku dnia pokonać takiej odległości, aby kupić jedną uszczelkę czy amortyzator. Dlatego, aby zyskać czas i zaoszczędzić, warto robić zakupy w sieci. Przedmioty można wybrać nawet w środku nocy, co jest ogromnym ułatwieniem.
Sklepy z częściami do maszyn rolniczych są mniej popularne niż do aut osobowych, dlatego często dostępność poszczególnych komponentów jest utrudniona. Warto wówczas poszukać wszystkich produktów przez Internet. Aby jednak nie musieć robić takich zakupów zbyt często, trzeba odpowiednio dbać o swoją maszynę rolniczą. Kluczem do długotrwałej i bezawaryjnej pracy są regularne przeglądy, wymiana zużytych komponentów oraz serwisowanie w zaufanym warsztacie.