Masz kilka lub kilkanaście dni wolnego i chcesz ciekawie spędzić ten czas? Wypoczynek w górach doskonale sprawdzi się zarówno na rodzinne wakacje, jak i wypad ze znajomymi. Taką wyprawę należy jednak odpowiednio zaplanować. Nie bez przyczyny tak dużo można usłyszeć o turystach, którzy ignorują zasady, wyruszają na szlaki mimo ostrzeżeń pogodowych, próbują pokonać trudne trasy w nieodpowiednich butach i ubraniu oraz są zupełnie nieprzygotowani na górskie eskapady. Podpowiadamy, jak zaplanować wczasy w górach, aby korzystać z ciekawych atrakcji, jak najwięcej zwiedzić i doskonale się bawić, a zarazem zapewnić sobie oraz towarzyszom podróży bezpieczeństwo.

Jakie góry wybrać?

Marzy Ci się górska eskapada, ale nie masz zbyt dużego doświadczenia z pokonywaniem szlaków? A może od lat kochasz góry, ale chcesz zabrać na wakacje dzieci, dlatego cały pobyt musi być dopasowany do ich możliwości? Wypoczynek w górach rozpocznij od zaplanowania miejsca, w które pojedziesz. W końcu polskie góry to nie tylko słynne Morskie Oko i Gubałówka. Tatrzańskie granie dostarczają mnóstwa emocji i dreszczyk adrenaliny, ale sprawdzą się dla bardziej zaawansowanych (chyba, że marzą Ci się spacery po Zakopanem i oscypek serwowany w klimatycznej góralskiej knajpce z widokiem na górskie szczyty).

Dla mniej zaawansowanych osób, które mają znikome doświadczenie z górskimi wędrówkami, a ich kondycja pozostawia wiele do życzenia, lepiej sprawdzą się nieco niższe tereny. Pamiętaj, że niższe góry wcale nie oznaczają mniej atrakcji i brak malowniczych panoram, które można podziwiać na szlakach.

Ciekawe atrakcje można znaleźć w okolicach Beskidu Żywieckiego. Jego najwyższy szczyt, czyli Babia Góra (zwana także Diablakiem) ma 1 725 m. Kolejne szczyty to Gówniak (1 617 m) i Pilsko (1 557 m). Z powodzeniem znajdziesz tutaj szlaki turystyczne o różnych poziomach trudności, przebiegające przez malownicze okolice Żywieckiego Parku Krajobrazowego (w jego obrębie leży 12 bardzo ciekawych rezerwatów przyrody).

Gdzie nocować w górach? Ośrodek wczasowy, hotel czy schronisko?

Gdy planujesz wakacje w górach, pamiętaj, że w letnim okresie niemal każdy ośrodek wczasowy przeżywa równie duże oblężenie, co zimą. Wielu Polaków to właśnie tutaj planuje spędzić urlop, a sam środek szkolnych wakacji przyciąga całe rodziny. Z tego powodu noclegów poszukaj znacznie wcześniej. Rezerwacje przed sezonem to nie tylko duży wybór, ale często także niższe ceny.

Dla rodziny z dziećmi idealną opcją będzie ośrodek wypoczynkowy lub kameralny pensjonat. Ceny noclegów są tutaj znacznie niższe niż pokoi hotelowych, a jednocześnie bardzo często takie obiekty są położone w malowniczych okolicach, w pobliżu słynnych szlaków i innych atrakcji wybranego regionu. Sprawdź wyposażenie pokoi, oceń zdjęcia zamieszczone na stronie ośrodka, dowiedz się, co jest wliczone w opłatę. Często obiekty mogą proponować noclegi wraz ze śniadaniem lub obiadokolacją. Dodatkowe atrakcje (restauracja, plac zabaw dla dzieci, basen letni, sauna, sala bilardowa, ping pong, piłkarzyki, sala telewizyjna czy zabiegi SPA) to doskonały sposób, aby urozmaicić wakacje w górach.

Atrakcyjną ofertę idealną zarówno na rodzinny wypoczynek w górach, jak i urlop ze znajomymi proponuje ośrodek wczasowy Czachówka. Położony jest on w miejscowości Pewel Mała (9 km na zachód od Żywca) w pięknej dolinie rzeki Koszarawy. Otacza go pasmo pawelsko-ślemieńskie (najwyższy szczyt Łyska ma 640 m). Ośrodek prowadzi 2 pensjonaty oraz oferuje całoroczne domki do wynajęcia. Goście pensjonatu mogą korzystać z sauny, jacuzzi, baru, basenu letniego, masaży, bilardu, stołów do ping ponga. Pensjonat prowadzi także wypożyczalnię rowerów i nart. Dostępne są tutaj pokoje 2-, 3- oraz 4- osobowe z TV i węzłem sanitarnym. Dla najmłodszych został przygotowany plac zabaw. Dostępne jest miejsce na ognisko i grilla oraz zamknięty parking.

Podczas wycieczek wędrownych sprawdzą się również noclegi w schroniskach. Schroniska mają obowiązek przyjmować każdego wędrowca, gdy wiadomo, że ten nie zdąży zejść do doliny przed zmierzchem. Jest to jednak jedynie zapewnienie tzw. „dachu nad głową”, dlatego warto wcześniej sprawdzić schroniska na szlaku i zadzwonić z pytaniem o rezerwację miejsca.

Jak wybrać szlak i wytyczyć trasę?

Po wybraniu konkretnego pasma, zaplanuj konkretne trasy. Wczasy w górach większości z nas kojarzą się z wędrówkami z plecakiem po szlakach. Obecnie nie ma większych problemów z wytyczaniem tras. Papierowe mamy bez problemu można zastąpić aplikacjami, które ułatwiają wstępne planowanie jeszcze przed wyjazdem w góry. Pozwalają one podliczyć przybliżony czas przejścia trasy i pokazują sumę podejść. W ten sposób łatwo jest modyfikować trasy wycieczek, gdy okaże się, że liczba wzniesień przekracza naszą kondycję.

Co spakować na wakacje w górach?

Wczasy w górach powinny być odpowiednio zaplanowane, dlatego pakowanie to podstawa. Bagaż na letnie eskapady jest jednak zupełnie inny niż na zimowy wyjazd na narty. Co zabrać, gdy planujesz wycieczki po górskich szlakach?

Najważniejsze są:

• dobre buty – odpowiednio dopasowane (za kostkę, z dobrej jakości materiału, typowo górskie) pomogą przemierzyć wiele kilometrów,

• plecak – idealny będzie z klamrami w pasie i na klatce piersiowej, aby ramiączka nie ciążyły podczas wielokilometrowych wędrówek,

• turystyczne skarpety – powinny kryć stopę i zapobiegać obtarciom (modne stopki zupełnie nie sprawdzą się w górach),

• kurtka lub płaszcz przeciwdeszczowy – pogoda w górach jest zmienna, a ulewa może rozpętać się w 5 minut,

• czapka z daszkiem i krem z wysokim filtrem UV,

• podstawowa apteczka (bandaż, folia NRC, tabletki przeciwbólowe, środek do dezynfekcji),

• woda i jedzenie,

• dokumenty i telefon – w telefonie warto zapisać numery służb ratowniczych, a pod hasłem „ICE” numer bliskiej osoby (służby zadzwonią do niej w razie wypadku),

• gotówkę – w schroniskach najczęściej można płacić kartą lub telefonem, ale nie warto ryzykować.

Planujesz noclegi w schroniskach na szlaku? Mają one obowiązek wpuścić każdego wędrowca, ale jedynie na tzw. „nocleg na glebie”. Przydatny będzie wtedy śpiwór i mata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj