Usługi prowadzone w modelu outsourcingu są korzystnym rozwiązaniem dla każdej firmy. W ramach outsourcingu firmy mogą otrzymać także obsługę kadrową i płacową.

HR – kadry w firmie

Human Relations, czyli w skrócie HR (od ang. human resources) to bardzo ważny obszar w każdym przedsiębiorstwie. HR to kadry, czyli zatrudnieni pracownicy. Dzięki nim firma może realizować swoje zadania, ale również ma w stosunku do nich określone obowiązki.

Obsługa kadr, a także płac, to główny obowiązek przedsiębiorcy, który zatrudnia pracowników. Nie musi on jednak zajmować się tym samodzielnie i nie musi tworzyć własnego działu HR. Takie czynności można zlecić firmom zewnętrznym oferującym HR outsourcing, a także payroll outsourcing, czyli usługi płacowe.

Zakres outsourcingu HR

Świadczona jako outsourcing obsługa kadr obejmuje pełną gamę usług, które związane są z realizacją obowiązków w tej właśnie dziedzinie. Wśród nich znajdują się przed wszystkim:

  • sporządzanie dokumentacji, w tym akt osobowych pracowników, umów o pracę i innych umów, świadectw pracy, zaświadczeń o zatrudnieniu, raportów do ZUS, GUS i innych instytucji,
  • prowadzenie rozliczenia czasu pracy pracowników,
  • kontrola uprawnień pracowniczych, w tym uprawnień do urlopów,
  • zgłaszanie pracowników oraz ich rodzin do ZUS,
  • obowiązki w obszarze BHP, w tym badania wstępne i okresowe oraz szkolenia BHP wstępne i okresowe,
  • pomoc przy kontrolach prowadzonych przez instytucje, w tym ZUS oraz PIP,
  • audyty kadrowo-płacowe.

Outsourcing HR – główne zalety

Skorzystanie z outsourcingu w dziedzinie HR ma wiele zalet, dlatego też jest to bardzo popularne rozwiązanie wybierane przez coraz więcej firm.

Głównym atutem jest redukcja kosztów operacyjnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. HR outsourcing oraz payroll outsourcing pozwalają również na uzyskanie bieżącego wsparcia, zmniejszenia ryzyka przez przeniesienie odpowiedzialności, a także zapewnienia właściwej poufności danych.

Oczywiście to także oszczędność czasu, ponieważ przedsiębiorca, który dotychczas prowadził obowiązki kadrowe i płacowe samodzielnie, teraz może przeznaczyć go na inne cele.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj