Profilaktyczna opieka stomatologiczna to coś więcej niż nitkowanie i szczotkowanie zębów. W naszym zabieganym życiu może być trudno nadać priorytet profilaktyce stomatologicznej. W końcu kto chce spędzić swój cenny czas, siedząc na fotelu dentystycznym tylko po to, aby wyczyścić i wypolerować zęby? Jednak zaniechanie profilaktyki stomatologicznej może mieć poważne konsekwencje. Niekontrolowana choroba przyzębia lub zapalenie dziąseł może spowodować nieodwracalne szkody dla zdrowia jamy ustnej. Dzięki profilaktyce stomatologicznej masz szansę na szybkie zdiagnozowanie problemu w jamie ustnej i szybkie jego wyleczenie. To nie tylko zmniejszy ewentualne pogorszenie się stanu zdrowia, ale także pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy i czasu.
Co to jest profilaktyka stomatologiczna?
Profilaktyczna opieka stomatologiczna jest najważniejszą częścią rutynowych badań kontrolnych. Jej celem jest utrzymanie zdrowych zębów i dziąseł poprzez zapobieganie próchnicy i chorobom dziąseł. Choroba przyzębia dotyka około 20% dorosłych powyżej 30 roku życia. Dochodzi do niej, gdy bakterie zawarte w płytce nazębnej gromadzą się wokół zębów, powodując stan zapalny dziąseł (zapalenie dziąseł). Nieleczony stan zapalny może prowadzić do utraty kości i zębów (zapalenie przyzębia). Cała profilaktyka stomatologiczna może polegać na różnych zabiegach, które mają na celu utrzymanie w zdrowiu jamy ustnej, zębów i dziąseł.
Dlaczego profilaktyka stomatologiczna jest ważna?
Profilaktyka stomatologiczna jest najważniejszym aspektem opieki stomatologicznej. Ma ona kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia. Celem profilaktyki stomatologicznej jest pomoc w utrzymaniu czystej, zdrowej i wolnej od chorób jamy ustnej. Pomaga ona zapobiegać chorobom dziąseł, ubytkom i chorobom przyzębia, które mogą prowadzić do utraty zębów.
Jak często należy przeprowadzać profilaktykę stomatologiczną?
Większość osób wymaga profilaktyki stomatologicznej co około sześć miesięcy — zwłaszcza jeśli nie używasz nici dentystycznej, nie szczotkujesz zębów regularnie lub spożywasz pokarmy, które łatwo przebarwiają zęby, takie jak kawa, herbata czy czerwone wino.
Rodzaje zabiegów profilaktyki stomatologicznej
Profilaktyka stomatologiczna to zapobiegawczy zabieg stomatologiczny, który pomaga utrzymać zdrowe zęby i dziąsła. Stomatolog stosuje zabiegi profilaktyczne, aby usunąć kamień nazębny z powierzchni zębów i poniżej linii dziąseł. Używa również specjalnych instrumentów do czyszczenia trudno dostępnych miejsc, takich jak pod linią dziąseł. Istnieje kilka różnych rodzajów zabiegów profilaktycznych. Najczęściej stosowane to skaling, piaskowanie, polerowanie, lakierowanie.
Skaling
Polega na usunięciu kamienia nazębnego z zębów. Można go wykonać za pomocą skalingu ultradźwiękowego lub skalingu ręcznego. Skaling ultradźwiękowy wykorzystuje specjalny instrument, który emituje fale ultradźwiękowe. Fale te rozbijają kamień nazębny, dzięki czemu można go łatwo usunąć z zębów. Jest to bezbolesny zabieg, który trwa zaledwie kilka minut. Skaling manualny wykorzystuje instrument do zeskrobania kamienia z powierzchni zęba.
Piaskowanie
Jest podobne do skalingu, ale wykorzystuje nieco inny proces; jest bardziej skuteczne w usuwaniu twardego kamienia nazębnego niż skaling ręczny. Można je wykonać przy pomocy ręcznego narzędzia lub przy pomocy maszyny. Stomatolog nakłada na zęby specjalną pastę, która twardnieje, tworząc ochronną powłokę dla powierzchni zębów. Następnie za pomocą ciśnienia powietrza wydmuchuje kamień i inne osady spod stwardniałej warstwy szkliwa.
Polerowanie
Usuwa powierzchniowe przebarwienia z zębów i może nadać im jaśniejszy wygląd; jest również znane jako „wybielanie”, ponieważ wybiela zęby i poprawia kolor zębów. Można je wykonać w gabinecie lub w domu przy użyciu specjalnej pasty do zębów, która zawiera łagodny środek ścierny. Kiedy szczotkujesz zęby taką pastą, usuwa ona przebarwienia ze szkliwa, szorując je. Jest to dobry sposób, ale nie jest tak skuteczny, jak profesjonalne polerowanie. Pasta do zębów nie zawiera materiałów ściernych wystarczająco silnych, aby usunąć plamy ze szkliwa i może faktycznie spowodować uszkodzenia, jeśli pozostawi się ją na zbyt długo.
Lakierowanie
Polega na nałożeniu na zęby lakieru przeciw kamieniowi nazębnemu. Lakier zawiera łagodny środek ścierny, który pomaga delikatnie usunąć płytkę nazębną z zębów, co pomaga utrzymać je w czystości i wolne od przebarwień. Lakierowanie najczęściej wykonuje się w gabinecie dentystycznym, ale można je również wykonać samemu w domu.
Podsumowanie
Regularna profilaktyka stomatologiczna to nie tylko problem estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Ponadto zdrowe zęby i dziąsła są kluczowe dla dobrego samopoczucia. Powinieneś odwiedzać swojego dentystę regularnie, co najmniej dwa razy w roku. Dzięki temu, nie tylko zapobiegniesz próchnicy i chorobom dziąseł, ale także unikniesz innych problemów stomatologicznych, takich jak problemy ortodontyczne czy ekstrakcja zębów.