Samodzielna sprzedaż samochodu często bywa uciążliwa. Przygotowanie oferty, czekanie na nabywców i odpowiadanie na setki pytań to tylko niektóre z niezbędnych czynności sprzedażowych. Jeśli chcesz tego uniknąć, skorzystaj z usług skupu samochodowego. Dowiedz się, jak działa skup i jak przebiega transakcja sprzedaży.

Dlaczego warto wybrać skup pojazdów?

Jeśli zależy ci na sprawnej i szybkiej sprzedaży starego samochodu, weź pod uwagę skupy samochodowe. Są to wyspecjalizowane firmy, które skupują pojazdy. Wiele z nich, oprócz aut sprawnych, odkupuje także auta uszkodzone, a nawet powypadkowe. 

Jedną z najważniejszych zalet skupu jest to, że pieniądze dostajesz od razu po załatwieniu niezbędnych formalności. Kwota będzie wprawdzie nieco niższa niż wartość rynkowa pojazdu, ale za to od ręki. Sama procedura transakcji też nie jest zbyt skomplikowana. 

Wybierz dobry skup samochodowy 

Najpierw musisz znaleźć dobry skup. Tu bardzo pomocny jest internet. Kiedy już wybierzesz skup aut Warszawa, koniecznie sprawdź, czy działa legalnie (np. w ewidencji firm), przyjrzyj się też opiniom klientów. Zwróć uwagę, czy płacą za samochód od ręki i czy oferują rzetelną wycenę pojazdu. 

Skontaktuj się z wybraną firmą

Kolejnym krokiem będzie telefon do firmy lub wypełnienie specjalnego formularza na stronie internetowej skupu. Jeśli skorzystasz z formularza, to skup szybko się z tobą skontaktuje, aby umówić termin i miejsce spotkania. Ponieważ jedną z zalet skupów jest szybkość działania, zwykle przedstawiciele firmy przyjeżdżają na umówione miejsce w ciągu 24 godzin. 

Przygotuj niezbędne dokumenty

Przed spotkaniem sprawdź, czy masz wszystkie potrzebne dokumenty. Musisz mieć:

  • dowód osobisty lub inny dokument tożsamości (np. paszport);
  • dowód rejestracyjny samochodu;
  • kartę pojazdu, jeśli samochód taką posiada.

Przegląd techniczny i ubezpieczenie OC nie są konieczne. Pamiętaj, że jeśli jesteś współwłaścicielem sprzedawanego auta, to potrzeba jest zgoda drugiego właściciela. Może on albo uczestniczyć w procesie sprzedaży osobiście i podpisać umowę, albo sporządzić pisemne umocowanie do działania w jego imieniu.

Spotkanie z przedstawicielami skupu

Ważnym elementem spotkania z przedstawicielami skupu jest ustalenie ceny, za jaką sprzedasz auto. Ustali ją rzeczoznawca, który zwykle uczestniczy w negocjacjach. Zwykle wstępna cena jest znana już po rozmowie czy wypełnieniu formularza, ale teraz rzeczoznawca zwróci uwagę na szczegóły.

Możesz oczywiście negocjować cenę, często udaje się uzyskać nieco więcej niż proponowana na początku. Jeśli uważasz, że wycena nie jest rzetelna, zawsze możesz zrezygnować ze sprzedaży lub poprosić o wycenę niezależnego rzeczoznawcę.

Finalizacja transakcji

Jeśli cena zaproponowana przez skup Ci odpowiada, przechodzicie do ostatniej części procesu, czyli podpisania umowy. Zwykle przedstawiciele skupu mają już gotowy projekt umowy. Przeczytaj ją uważnie. Jeśli wszystko się zgadza, możesz ją podpisać. 

Wcześniej wybierz formę zapłaty. Może być to gotówka lub przelew na twoje konto. Gotówkę masz od razu, na przelew z reguły musisz nieco poczekać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj