Do łączenia przewodów w wiązki można użyć jednego z dwóch rozwiązań: oplotu na kable, czyli tzw. plecionki albo rzepu. Wykorzystanie oplotu pozwala zamknąć kilka przewodów we wspólnej osłonie, podczas gdy opaska rzepowa zbiera je tylko w jednym punkcie. W miejscach, gdzie wskazane jest zachowanie łatwego dostępu do poszczególnych przewodów, np. ze względu na konieczność ich częstego przepinania, lepiej sprawdzą się taśmy rzepowe.

Tanie taśmy rzepowe

Rzep tworzy połączenia bardzo łatwe do zapinania i rozpinania, w związku z czym idealnie nadaje się do zbierania w wiązki przewodów w miejscach, gdzie konieczne jest zachowanie łatwego dostępu, np. w serwerowniach i stacjach rozdzielczych. Najprostsze rzepy do kabli mają postać dwustronnej taśmy, która z jednej strony pokryta jest maleńkimi haczykami, a z drugiej tkaniną, w którą haczyki mogą się wczepiać. Istotną zaletą dwustronnych taśm rzepowych w podstawowej wersji jest niska cena. W niektórych zastosowaniach lepiej sprawdzą się niewiele droższe, ale bardziej funkcjonalne rzepy z klamrą.

Funkcjonalne rzepy z klamrą

Zwykła taśma rzepowa umożliwia stworzenie pętli wokół łączonych przewodów, ale niestety może przesuwać się wzdłuż wiązki, jeśli nie zostanie dostatecznie mocno zaciśnięta. Rozwiązaniem tej niedogodności jest klamra, która pozwala na unieruchomienie połączenia w konkretnym miejscu na długości przewodu. Przy zakładaniu taśmy należy najpierw zamocować ją za pomocą klamry do jednego z kabli, a następnie owinąć pasek rzepowy wokół pozostałych przewodów w wiązce. Połączenie jest mocne, a opaska nie spadnie z kabla nawet po rozpięciu rzepu.

W ofercie sklepu internetowego porzadekwkablach.pl dostępne są opaski w obu wariantach, w tym z plastikowymi i metalowymi klamrami. Klienci mogą kupować gotowe do użytku, krótkie opaski rzepowe w różnych kolorach, ale także długie dwustronne taśmy. Właściciel sklepu, firma WojTAP wykonuje również opaski rzepowe na zamówienie, w tym produkty z nadrukiem logo. Oprócz rzepów do kabli sprzedaje też taśmy rzepowe z klejem, które są niezwykle przydatnym materiałem montażowym.

Jaki powinien być rzep do kabli? Przede wszystkim wygodny, trwały i niedrogi. Składając zamówienie na paski rzepowe, zwróć uwagę na wymiary – dzięki temu unikniesz zakupu zbyt wąskiej lub za szerokiej taśmy. Jeśli zależy ci na wyraźnym oznakowaniu poszczególnych wiązek przewodów, zdecyduj się na wybór kolorowych opasek. Niektóre z nich (np. Self STRAPS) mają specjalne otwory, które zastępują dodatkowy element w postaci klamry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj